Evergreen Garden Care Danmark A/S

AktieselskabCVR 28305540SkovlundeAktiv

Evergreen Garden Care Danmark A/S er et aktieselskab i Skovlunde inden for engroshandel med fast, flydende og luftformigt brændstof og lignende varer, stiftet i 2004. Årets resultat faldt 29 % fra 2019 til 2025 og endte på 757 t.kr. Egenkapitalen voksede til 11,6 mio. kr. i 2025. På samme adresse er der registreret 8 andre selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste6,3 mio. kr.−12,7 % vs. 2019
Årets resultat757 t.kr.−28,7 % vs. 2019
Egenkapital11,6 mio. kr.+102,7 % vs. 2019
Ansatte5seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Ansatte

  • 1 færre ansatte end for et år siden: 5 (08/2026) mod 6 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Simon Karl Ragnar Tjäder (bestyrelsesmedlem, 24.02.2025).
  • Fratrådt: Karl Kahofer (bestyrelsesmedlem, 24.02.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 19.12.2024: Flyttet til Tonsbakken 16, 2740 Skovlunde
  • 16.12.2024: Navn ændret fra ECONOVA A/S til Evergreen Garden Care Danmark A/S

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2017–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.201720192025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Evergreen Garden Care Danmark A/S
201720192025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste6.4927.2736.350−12,7 %
Driftsresultat (EBIT)1.1821.466612−58,3 %
Resultat før skat1.1421.370980−28,5 %
Årets resultat8851.062757−28,7 %
Aktiver i alt9.77335.72231.734−11,2 %
Egenkapital4.3575.70011.551+102,7 %
Gæld5.41730.02220.182−32,8 %
Gns. antal ansatte896−33,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2017, 2019, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal. Regnskab for 2018, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 findes ikke i registret (ændret regnskabsår eller ikke indberettet).

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.6 mio. kr.7 mio. kr.201720192025
BruttofortjenesteMedian, branchen (102 selskaber)

Årsrapporter

3 regnskabsår
Årsrapporter for Evergreen Garden Care Danmark A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.07.2024 – 30.09.202522.12.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
201901.07.2018 – 30.06.201907.10.2019SelskabetPDFXBRL
201701.01.2017 – 31.12.201731.10.2018SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0123456709/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

102 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med fast, flydende og luftformigt brændstof og lignende varer ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste6,3 mio. kr.Nr. 44 af 101
Bedre end 57 % af selskaberne i branchen
Egenkapital11,6 mio. kr.Nr. 34 af 101
Bedre end 67 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte5Nr. 49 af 102
Bedre end 52 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 5,1 mio. kr., resultat 599 t.kr., egenkapital 3,5 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.1,3 mio.16 mio.201,5 mio.1,1 mia.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 93 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 9.936af 69.742
Bedre end 86 %
Nr. 8.244af 69.964
Bedre end 88 %
Samme branche og under 20 ansatte83 selskaber i sammenligningen
Nr. 28af 83
Bedre end 67 %
Nr. 18af 83
Bedre end 79 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 8.341af 24.791
Bedre end 66 %
Nr. 6.161af 24.909
Bedre end 75 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 10.977af 17.786
Bedre end 38 %
Nr. 8.165af 18.024
Bedre end 55 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med fast, flydende og luftformigt brændstof og lignende varer
Bruttofortjeneste
  1. Evergreen Garden Care Danmark A/S6,3 mio. kr.
  2. Ok A.m.b.a.2,5 mia. kr.
  3. Uno-X Mobility Danmark A/S427,8 mio. kr.
Årets resultat
  1. Evergreen Garden Care Danmark A/S757 t.kr.
  2. Ok A.m.b.a.870,9 mio. kr.
  3. Uno-X Mobility Danmark A/S141,8 mio. kr.
Egenkapital
  1. Evergreen Garden Care Danmark A/S11,6 mio. kr.
  2. Ok A.m.b.a.7 mia. kr.
  3. Uno-X Mobility Danmark A/S1 mia. kr.
Ansatte
  1. Evergreen Garden Care Danmark A/S5
  2. Ok A.m.b.a.1.172
  3. Uno-X Mobility Danmark A/S117

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Econova AB100 %
Evergreen Garden Care Danmark A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Evergreen Garden Care Danmark A/S
NavnRolleTiltrådt
Jørgen Bobby SørensenAdm. direktør17.06.2009

Bestyrelse

Bestyrelse i Evergreen Garden Care Danmark A/S
NavnRolleTiltrådt
Mark Cavell PortmanBestyrelsesmedlem10.09.2024
Alan Joseph BerginBestyrelsesmedlem10.09.2024
Simon Karl Ragnar TjäderBestyrelsesmedlem24.02.2025
Stiftere
Econova AB
Tidligere ledelse (27)
Tidligere ledelse i Evergreen Garden Care Danmark A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Ulf LofvénBestyrelsesmedlem17.12.200415.09.2011
Bengt Göran Georg AnderssonBestyrelsesformand17.12.200428.05.2010
Lennart Olof AnderssonBestyrelsesmedlem17.12.200422.09.2006
Lennart Olof AnderssonDirektør17.12.200415.02.2006
Christian Falkenberg HusumDirektør15.02.200612.01.2007
Håkon LarssonBestyrelsesmedlem22.09.200610.02.2011
Ole LundDirektør12.01.200717.06.2009
Axel Mathias KrellBestyrelsesmedlem28.05.201014.01.2011
Trans Thomas FranzénBestyrelsesformand28.05.201010.02.2011
Mikael WinbergBestyrelsesmedlem10.02.201111.12.2014
Göran AnderssonBestyrelsesformand10.02.201108.01.2020
Anneli Maria AhlBestyrelsesmedlem15.09.201122.12.2016
Mats Rune AnderssonBestyrelsesmedlem11.12.201408.11.2021
Johan RydbergBestyrelsesmedlem22.12.201623.03.2018
Jeanette Marie TrettenBestyrelsesmedlem23.03.201807.01.2020
Jeanette Marie TrettenBestyrelsesformand08.01.202007.11.2021
Christoffer Marcus AnderssonBestyrelsesmedlem08.01.202008.11.2021
Henrik Martin AnderssonBestyrelsesmedlem08.01.202008.11.2021
Lennart Olof AnderssonBestyrelsesmedlem08.01.202008.11.2021
Jørgen Bobby SørensenBestyrelsesmedlem08.11.202110.09.2024
Jeanette Marie TrettenBestyrelsesmedlem08.11.202112.12.2023
Erik Anders JonssonBestyrelsesformand08.11.202102.11.2022
Jan Christoffer KooijBestyrelsesmedlem08.11.202110.06.2024
Peter LindgrenBestyrelsesformand02.11.202213.12.2023
Jeanette Marie TrettenBestyrelsesformand13.12.202310.09.2024
Mats Rune AnderssonBestyrelsesmedlem10.06.202410.09.2024
Karl KahoferBestyrelsesmedlem10.09.202424.02.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening, af en direktør alene eller af bestyrelsesformanden alene.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Tonsbakken 16
2740 Skovlunde

Ballerup Kommune · Postnummer 2740

Andre selskaber på adressen (8)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Evergreen Garden Care Danmark A/STonsbakken 16, 2740 Skovlunde51011015081

Formål

Selskabets formål er at fremstille, sælge, distribuere, direkte eller gennem datterselskaber, vækstmedier og anden for gødning, frø, løg, husholdningsinsekticider, biocider og plantebeskyttelsesmidler, udføre forskning, udvikling, information og uddannelse i ovennævnte områder, at eje og forvalte fast ejendom og løsøre samt aktiviteter, der er forenelig hermed.

Ændringer år for år

77 registrerede hændelser
20253 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Simon Karl Ragnar Tjäder tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karl Kahofer fratrådt som bestyrelsesmedlem
202410 ændringeradresse 1 · navn 1 · ledelse 8
  • Flyttet til Tonsbakken 16, 2740 Skovlunde
  • Navn ændret fra ECONOVA A/S til Evergreen Garden Care Danmark A/S
  • Alan Joseph Bergin tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mark Cavell Portman tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karl Kahofer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mats Rune Andersson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jeanette Marie Tretten fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jørgen Bobby Sørensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mats Rune Andersson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Christoffer Kooij fratrådt som bestyrelsesmedlem
20233 ændringerledelse 3
  • Jeanette Marie Tretten tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Peter Lindgren fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jeanette Marie Tretten fratrådt som bestyrelsesmedlem
20222 ændringerledelse 2
  • Peter Lindgren tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Erik Anders Jonsson fratrådt som bestyrelsesformand
20219 ændringerledelse 9
  • Jeanette Marie Tretten tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Christoffer Kooij tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Anders Jonsson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jørgen Bobby Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christoffer Marcus Andersson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Martin Andersson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lennart Olof Andersson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mats Rune Andersson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jeanette Marie Tretten fratrådt som bestyrelsesformand
20206 ændringerledelse 6
  • Jeanette Marie Tretten tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Christoffer Marcus Andersson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Martin Andersson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lennart Olof Andersson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Göran Andersson fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jeanette Marie Tretten fratrådt som bestyrelsesmedlem
20191 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2019 offentliggjort
20183 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2017 offentliggjort
  • Jeanette Marie Tretten tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Johan Rydberg fratrådt som bestyrelsesmedlem
20171 ændringadresse 1
  • Flyttet til Tonsbakken 16, 2740 Skovlunde
20162 ændringerledelse 2
  • Johan Rydberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anneli Maria Ahl fratrådt som bestyrelsesmedlem
20142 ændringerledelse 2
  • Mats Rune Andersson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Winberg fratrådt som bestyrelsesmedlem
20117 ændringerledelse 7
  • Anneli Maria Ahl tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ulf Lofvén fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Winberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Göran Andersson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Trans Thomas Franzén fratrådt som bestyrelsesformand
  • Håkon Larsson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Axel Mathias Krell fratrådt som bestyrelsesmedlem
20103 ændringerledelse 3
  • Axel Mathias Krell tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Trans Thomas Franzén tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Bengt Göran Georg Andersson fratrådt som bestyrelsesformand
20093 ændringerledelse 2 · fusion 1
  • Jørgen Bobby Sørensen tiltrådt som adm. direktør
  • Ole Lund fratrådt som direktør
  • Fusion registreret i CVR
20083 ændringeradresse 2 · branche 1
  • Flyttet til Tonsbakken 10, 2740 Skovlunde
  • Flyttet til Hørkær 26, 2730 Herlev
  • Branche ændret til Engroshandel med fast, flydende og luftformigt brændstof og lignende varer (467100)
20073 ændringeradresse 1 · ledelse 2
  • Flyttet til Naverland 34, 2600 Glostrup
  • Ole Lund tiltrådt som direktør
  • Christian Falkenberg Husum fratrådt som direktør
20065 ændringeradresse 1 · ledelse 4
  • Flyttet til Gothersgade 49, 3, 1123 København K
  • Håkon Larsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lennart Olof Andersson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Falkenberg Husum tiltrådt som direktør
  • Lennart Olof Andersson fratrådt som direktør
20055 ændringeradresse 1 · branche 1 · kapital 2 · navn 1
  • Flyttet til Gothersgade 49, 3, 1123 København K
  • Branche ændret til Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. (515100)
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 996.400 DKK
  • Navn ændret fra ECONOVA ApS til ECONOVA A/S
  • Selskabskapital ændret fra 125.000 DKK til 500.000 DKK
20046 ændringerstiftet 1 · ledelse 4 · ejerskab 1
  • Registreret som ECONOVA ApS
  • Lennart Olof Andersson tiltrådt som direktør
  • Bengt Göran Georg Andersson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lennart Olof Andersson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ulf Lofvén tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Econova AB registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i Ballerup

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger