Esoft BidCo A/S

AktieselskabCVR 42534145København SVAktiv

Esoft BidCo A/S er et aktieselskab i København SV inden for administrations- og kontorserviceaktiviteter, stiftet i 2021. Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 38,5 mio. kr. Egenkapitalen faldt til 128,3 mio. kr. i 2025. På samme adresse er der registreret 3 andre selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste4 mio. kr.+1.311 % vs. 2024
Årets resultat−38,5 mio. kr.−7,8 % vs. 2024
Egenkapital128,3 mio. kr.−17,2 % vs. 2024
Ansatte3seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Underskuddet voksede: fra 35,7 mio. kr. til 38,5 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen faldt 17 % (2024 → 2025), til 128,3 mio. kr.

Ansatte

  • 2 færre ansatte end for et år siden: 3 (07/2026) mod 5 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Anders Ertmann (direktør, 28.04.2026), Bjørn Strømboe Petersen (bestyrelsesmedlem, 21.11.2024) og Søren Holm Pedersen (direktør, 01.07.2025).
  • Fratrådt: Ian Holmgaard (direktør, 01.07.2025), Sten Dyrmose (bestyrelsesmedlem, 12.12.2024) og Bjørn Strømboe Petersen (bestyrelsesmedlem, 06.10.2025) (+1).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 27.03.2025: Flyttet til Scandiagade 8, 6, 2450 København SV
  • 01.01.2025: Branche ændret til Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2021–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−50 mio. kr.0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.20212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Esoft BidCo A/S
20212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste–−10.1973.271−3273.960+1.311 %
Driftsresultat (EBIT)–−11.755−1.962−3.229−6.257−93,8 %
Resultat før skat−72−38.416−37.466−39.103−60.508−54,7 %
Årets resultat−72−36.073−32.357−35.743−38.515−7,8 %
Aktiver i alt436391.568353.617375.282343.282−8,5 %
Egenkapital428183.032159.284154.865128.300−17,2 %
Gæld8178.073168.979198.424214.982+8,3 %
Likvide beholdninger4360278017–
Gns. antal ansatte02414+300 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−12 mio. kr.−10 mio. kr.−8 mio. kr.−6 mio. kr.−4 mio. kr.−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.20212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (505 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Underskud i 5 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

5 regnskabsår
Årsrapporter for Esoft BidCo A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202508.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.05.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202310.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202204.05.2023SelskabetPDFXBRL
202108.07.2021 – 31.12.202101.07.2022SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0246808/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

505 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i administrations- og kontorserviceaktiviteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste4 mio. kr.Nr. 208 af 498
Bedre end 58 % af selskaberne i branchen
Egenkapital128,3 mio. kr.Nr. 79 af 505
Bedre end 85 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte3Nr. 221 af 505
Bedre end 56 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,9 mio. kr., resultat 81.918 kr., egenkapital 1,9 mio. kr., 4 ansatte.

100 t.kr.1,2 mio.13,2 mio.152,1 mio.775,2 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 425 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 17.318af 69.742
Bedre end 75 %
Nr. 1.479af 69.964
Bedre end 98 %
Samme branche og under 20 ansatte428 selskaber i sammenligningen
Nr. 138af 423
Bedre end 68 %
Nr. 62af 428
Bedre end 86 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.679 selskaber i sammenligningen
Nr. 10.560af 33.579
Bedre end 69 %
Nr. 566af 33.678
Bedre end 98 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 12.800af 17.786
Bedre end 28 %
Nr. 1.925af 18.024
Bedre end 89 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Administrations- og kontorserviceaktiviteter
Bruttofortjeneste
  1. Esoft BidCo A/S4 mio. kr.
  2. Edda Group ApS1,7 mia. kr.
  3. Vetopia ApS1,5 mia. kr.
Årets resultat
  1. Esoft BidCo A/S−38,5 mio. kr.
  2. Edda Group ApS−87,4 mio. kr.
  3. Vetopia ApS−361,3 mio. kr.
Egenkapital
  1. Esoft BidCo A/S128,3 mio. kr.
  2. Edda Group ApS−38,7 mio. kr.
  3. Vetopia ApS170,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Esoft BidCo A/S3
  2. Edda Group ApS24
  3. Vetopia ApS13

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Esoft HoldCo A/S100 %
Esoft BidCo A/S
Datterselskaber og ejerandele

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Esoft BidCo A/S
NavnRolleTiltrådt
Anders ErtmannDirektør28.04.2026

Bestyrelse

Bestyrelse i Esoft BidCo A/S
NavnRolleTiltrådt
Thomas WeikopBestyrelsesmedlem25.05.2022
Allan Krogsgaard JakobsenBestyrelsesformand20.10.2023
Rune Lillie GornitzkaBestyrelsesmedlem20.10.2023
Stiftere
Søren Fogh
Tidligere ledelse (13)
Tidligere ledelse i Esoft BidCo A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Jan Johan KühlBestyrelsesmedlem08.07.202125.05.2022
Allan Bach PedersenBestyrelsesformand08.07.202125.05.2022
Henrik BonnerupBestyrelsesmedlem08.07.202125.05.2022
Henrik BonnerupDirektør08.07.202131.05.2022
Agner Nørgaard MarkBestyrelsesformand25.05.202222.08.2023
Rune Lillie GornitzkaBestyrelsesmedlem25.05.202221.08.2023
Ian HolmgaardDirektør31.05.202201.07.2025
René Dines HermandBestyrelsesmedlem31.05.202203.07.2024
Christian Johannes Gellert NielsenBestyrelsesmedlem24.06.202228.08.2022
Sten DyrmoseBestyrelsesmedlem14.10.202212.12.2024
Rune Lillie GornitzkaBestyrelsesformand22.08.202319.10.2023
Bjørn Strømboe PetersenBestyrelsesmedlem21.11.202406.10.2025
Søren Holm PedersenDirektør01.07.202528.04.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med et bestyrelsesmedlem, af bestyrelsens formand i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Scandiagade 8
2450 København SV

København Kommune · Postnummer 2450

Andre selskaber på adressen (3)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Esoft BidCo A/SScandiagade 8, 6, 2450 København SV31027359279

Formål

Selskabets formål er at (i) at udøve administrative serviceydelser, (ii) at investere i og besidde kapitalandele i selskaber samt (iii) anden virksomhed, der efter bestyrelsens skøn er direkte eller indirekte forbundet hermed.

Ændringer år for år

43 registrerede hændelser
20263 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Anders Ertmann tiltrådt som direktør
  • Søren Holm Pedersen fratrådt som direktør
20256 ændringerledelse 3 · regnskab 1 · adresse 1 · branche 1
  • Bjørn Strømboe Petersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Holm Pedersen tiltrådt som direktør
  • Ian Holmgaard fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Flyttet til Scandiagade 8, 6, 2450 København SV
  • Branche ændret til Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000)
20245 ændringerledelse 3 · regnskab 1 · adresse 1
  • Sten Dyrmose fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bjørn Strømboe Petersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • René Dines Hermand fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Flyttet til Scandiagade 8, 6, 2450 København SV
20237 ændringerledelse 6 · regnskab 1
  • Allan Krogsgaard Jakobsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Rune Lillie Gornitzka tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rune Lillie Gornitzka fratrådt som bestyrelsesformand
  • Rune Lillie Gornitzka tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Agner Nørgaard Mark fratrådt som bestyrelsesformand
  • Rune Lillie Gornitzka fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
202216 ændringerledelse 12 · adresse 1 · navn 2 · regnskab 1
  • Sten Dyrmose tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Højbyvej 50, Højby, 5260 Odense S
  • Christian Johannes Gellert Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Navn ændret fra eSoft BidCo A/S til Esoft BidCo A/S
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Christian Johannes Gellert Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Navn ændret fra BidCo af 9. marts 2020 A/S til eSoft BidCo A/S
  • René Dines Hermand tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ian Holmgaard tiltrådt som direktør
  • Henrik Bonnerup fratrådt som direktør
  • Thomas Weikop tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rune Lillie Gornitzka tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Agner Nørgaard Mark tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Allan Bach Pedersen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Bonnerup fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Johan Kühl fratrådt som bestyrelsesmedlem
20216 ændringerstiftet 1 · ledelse 4 · ejerskab 1
  • Registreret som BidCo af 9. marts 2020 A/S
  • Allan Bach Pedersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Bonnerup tiltrådt som direktør
  • Henrik Bonnerup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Johan Kühl tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Esoft HoldCo A/S registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger