Esbjerg Tubular Services ApS

AnpartsselskabCVR 25715098EsbjergAktiv

Esbjerg Tubular Services ApS er et anpartsselskab i Esbjerg inden for teknisk afprøvning og kontrol, stiftet i 2000. Selskabet gik fra overskud i 2024 til et underskud på 765 t.kr. i 2025. Med 19 ansatte er selskabet omkring 6 gange større end medianen i branchen. Egenkapitalen faldt til 4,6 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste9,1 mio. kr.−35,3 % vs. 2024
Årets resultat−765 t.kr.−121,1 % vs. 2024
Egenkapital4,6 mio. kr.−44,8 % vs. 2024
Ansatte19seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 35 % (2024 → 2025), til 9,1 mio. kr.
  • Årets resultat gik fra et overskud på 3,6 mio. kr. til et underskud på 765 t.kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen faldt 45 % (2024 → 2025), til 4,6 mio. kr.

Ansatte

  • 4 flere ansatte end for et år siden: 19 (08/2026) mod 15 (08/2025).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Esbjerg Tubular Services ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste2.0656.5566.81612.09614.0609.098−35,3 %
Driftsresultat (EBIT)−9469681.4374.7044.765−829−117,4 %
Resultat før skat−9918561.3304.5114.673−903−119,3 %
Årets resultat−7726621.0323.4923.629−765−121,1 %
Aktiver i alt7.0799.7789.97813.31517.10614.992−12,4 %
Egenkapital3.5824.2445.2766.7678.3964.631−44,8 %
Gæld3.4975.5344.7026.5488.69410.362+19,2 %
Likvide beholdninger4182.2152.5141.02440−100 %
Gns. antal ansatte476813130 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (124 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Egenkapitalen faldt markant

    Egenkapitalen faldt 45 % fra 2024 til 2025 (8,4 mio. kr. til 4,6 mio. kr.).

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen er faldet med mindst 30 % fra den forrige årsrapport, og den var positiv året før.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Esbjerg Tubular Services ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202520.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202406.03.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202330.04.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202224.02.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202108.02.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202024.03.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0510152009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

124 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i teknisk afprøvning og kontrol ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste9,1 mio. kr.Nr. 22 af 124
Bedre end 83 % af selskaberne i branchen
Egenkapital4,6 mio. kr.Nr. 25 af 124
Bedre end 80 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte19Nr. 18 af 124
Bedre end 86 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,3 mio. kr., resultat 327 t.kr., egenkapital 1,1 mio. kr., 3 ansatte.

100 t.kr.581 t.kr.3,4 mio.19,6 mio.63,5 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 122 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.636af 69.742
Bedre end 92 %
Nr. 14.880af 69.964
Bedre end 79 %
Samme branche og under 20 ansatte105 selskaber i sammenligningen
Nr. 5af 105
Bedre end 96 %
Nr. 10af 105
Bedre end 91 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 6.424af 24.791
Bedre end 74 %
Nr. 10.110af 24.909
Bedre end 59 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 6.874af 66.379
Bedre end 90 %
Nr. 11.883af 66.505
Bedre end 82 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Teknisk afprøvning og kontrol
Bruttofortjeneste
  1. Esbjerg Tubular Services ApS9,1 mio. kr.
  2. Ul International Demko A/S114,1 mio. kr.
  3. Nordisk Svejse Kontrol A/S109,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. Esbjerg Tubular Services ApS−765 t.kr.
  2. Ul International Demko A/S−2,3 mio. kr.
  3. Nordisk Svejse Kontrol A/S68.361 kr.
Egenkapital
  1. Esbjerg Tubular Services ApS4,6 mio. kr.
  2. Ul International Demko A/S21,1 mio. kr.
  3. Nordisk Svejse Kontrol A/S19,6 mio. kr.
Ansatte
  1. Esbjerg Tubular Services ApS19
  2. Ul International Demko A/S67
  3. Nordisk Svejse Kontrol A/S98

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Blue Water International A/S50 %
  • Vitalis Harms Holding ApS50 %
Esbjerg Tubular Services ApS

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Esbjerg Tubular Services ApS
NavnRolleTiltrådt
Peter Vitalis HarmsAdm. direktør01.07.2021

Bestyrelse

Bestyrelse i Esbjerg Tubular Services ApS
NavnRolleTiltrådt
Günther Hermann Ernst HarmsBestyrelsesmedlem17.07.2014
Per JensenBestyrelsesformand04.11.2015
Peter Vitalis HarmsBestyrelsesmedlem16.08.2019
Flemming BuschBestyrelsesmedlem16.08.2019
Stiftere
Esbjerg Offshore Base K/S, Semco Institute A/S
Tidligere ledelse (15)
Tidligere ledelse i Esbjerg Tubular Services ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Find Valther PoulsenBestyrelsesformand09.11.200006.08.2002
Ole Worm NielsenBestyrelsesmedlem09.11.200006.12.2004
Ole Worm NielsenDirektør09.11.200006.12.2004
Ole KristensenBestyrelsesmedlem09.11.200008.12.2005
Tom Lykkegaard NielsenBestyrelsesmedlem09.11.200006.08.2002
Otto Teglgaard Olesen RavnBestyrelsesmedlem06.08.200208.12.2005
Henrik J Bjarnholt JørgensenBestyrelsesmedlem06.12.200408.12.2005
Henrik J Bjarnholt JørgensenAdm. direktør06.12.200408.12.2005
John Søndergaard AndersenBestyrelsesformand06.12.200418.04.2005
Henning Georg KruseBestyrelsesformand18.04.200508.12.2005
Günther Hermann Ernst HarmsDirektør08.12.200501.07.2021
Kurt SkovBestyrelsesmedlem17.07.201421.12.2018
Per JensenBestyrelsesmedlem17.07.201403.11.2015
Trine Harms AxelgaardBestyrelsesmedlem17.07.201416.08.2019
Allan Vahlun Junge PedersenBestyrelsesmedlem21.12.201816.08.2019

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse i forening, eller af tre medlemmer af bestyrelsen i forening.

Adresse og P-enheder

2 aktive produktionsenheder

Sahara 6
6700 Esbjerg

Esbjerg Kommune · Postnummer 6700

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
ESBJERG TUBULAR SERVICES ApSSahara 6, 6700 Esbjerg191008020864
ESBJERG TUBULAR SERVICES ApSStorstrømsvej 30, 6715 Esbjerg N–1032889634

Formål

Selskabets formål er at drive inspektionsvirksomhed indenfor offshorebranchen samt anden dermed i forbindelse stående virksomhed.

Ændringer år for år

52 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20213 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Peter Vitalis Harms tiltrådt som adm. direktør
  • Günther Hermann Ernst Harms fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20196 ændringerledelse 4 · ejerskab 2
  • Flemming Busch tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Vitalis Harms tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Allan Vahlun Junge Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Trine Harms Axelgaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • VITALIS HARMS HOLDING ApS registreret som ejer (50 %)
  • GH HOLDING ESBJERG ApS er ikke længere registreret som ejer
20182 ændringerledelse 2
  • Allan Vahlun Junge Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kurt Skov fratrådt som bestyrelsesmedlem
20161 ændringadresse 1
  • Flyttet til Sahara 6, 6700 Esbjerg
20152 ændringerledelse 2
  • Per Jensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Per Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20146 ændringerledelse 4 · ejerskab 2
  • Per Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Günther Hermann Ernst Harms tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Trine Harms Axelgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kurt Skov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • GH HOLDING ESBJERG ApS registreret som ejer (50 %)
  • BLUE WATER INTERNATIONAL A/S registreret som ejer (50 %)
20131 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Teknisk afprøvning og kontrol (712020)
20082 ændringeradresse 1 · branche 1
  • Flyttet til Trafikhavnskaj 15, 6700 Esbjerg
  • Branche ændret til Serviceydelser i forbindelse med indvinding af råolie og naturgas (091000)
20059 ændringeradresse 1 · ledelse 8
  • Flyttet til Vestre Dokkaj 1, 6700 Esbjerg
  • Günther Hermann Ernst Harms tiltrådt som direktør
  • Henning Georg Kruse fratrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik J Bjarnholt Jørgensen fratrådt som adm. direktør
  • Henrik J Bjarnholt Jørgensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Otto Teglgaard Olesen Ravn fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Kristensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henning Georg Kruse tiltrådt som bestyrelsesformand
  • John Søndergaard Andersen fratrådt som bestyrelsesformand
20045 ændringerledelse 5
  • John Søndergaard Andersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik J Bjarnholt Jørgensen tiltrådt som adm. direktør
  • Henrik J Bjarnholt Jørgensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Worm Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Worm Nielsen fratrådt som direktør
20023 ændringerledelse 3
  • Otto Teglgaard Olesen Ravn tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tom Lykkegaard Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Find Valther Poulsen fratrådt som bestyrelsesformand
20011 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Teknisk servicevirksomhed i forbindelse med olie- og gasudvinding (112000)
20006 ændringerstiftet 1 · ledelse 5
  • Registreret som ESBJERG TUBULAR SERVICES ApS
  • Ole Worm Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tom Lykkegaard Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Kristensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Worm Nielsen tiltrådt som direktør
  • Find Valther Poulsen tiltrådt som bestyrelsesformand

Relaterede selskaber

Samme branche i Esbjerg

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger