Engsko A/S

AktieselskabCVR 35493018Randers SØAktiv

Engsko A/S er et aktieselskab i Randers SØ inden for engroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil, stiftet i 1946. Årets resultat steg 234 % fra 2024 til 2025 og endte på 1,4 mio. kr. Selskabet har eksisteret i over 80 år.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste6 mio. kr.+17,7 % vs. 2024
Årets resultat1,4 mio. kr.+234,2 % vs. 2024
Egenkapital10,3 mio. kr.−4,6 % vs. 2024
Ansatte7seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 18 % (2024 → 2025), til 6 mio. kr.
  • Årets resultat steg 234 % (2024 → 2025), til 1,4 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 5 % (2024 → 2025), til 10,3 mio. kr.

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Engsko A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste5.0296.8004.3036.1395.1116.016+17,7 %
Driftsresultat (EBIT)2402.7286431.7113241.298+300,8 %
Resultat før skat9133.8886861.1495221.811+247,1 %
Årets resultat5173.2623189284201.402+234,2 %
Aktiver i alt19.05921.57922.09822.86820.52117.430−15,1 %
Egenkapital7.0449.4799.71110.43310.77810.277−4,6 %
Gæld11.72811.78912.09412.4299.7307.140−26,6 %
Likvide beholdninger4301.440291121281188−33,1 %
Gns. antal ansatte8667770 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.6 mio. kr.7 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (230 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Engsko A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.06.2024 – 31.05.202524.11.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.06.2023 – 31.05.202409.12.2024SelskabetPDFXBRL
202301.06.2022 – 31.05.202305.12.2023SelskabetPDFXBRL
202201.06.2021 – 31.05.202208.12.2022SelskabetPDFXBRL
202101.06.2020 – 31.05.202105.11.2021SelskabetPDFXBRL
202001.06.2019 – 31.05.202006.11.2020SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0246808/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

230 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste6 mio. kr.Nr. 124 af 230
Bedre end 46 % af selskaberne i branchen
Egenkapital10,3 mio. kr.Nr. 93 af 230
Bedre end 60 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte7Nr. 127 af 230
Bedre end 45 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6,9 mio. kr., resultat 958 t.kr., egenkapital 6,6 mio. kr., 10 ansatte.

100 t.kr.622 t.kr.3,9 mio.24,1 mio.81,5 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 224 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 10.659af 69.742
Bedre end 85 %
Nr. 8.903af 69.964
Bedre end 87 %
Samme branche og under 20 ansatte153 selskaber i sammenligningen
Nr. 52af 153
Bedre end 66 %
Nr. 30af 153
Bedre end 81 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.255af 10.152
Bedre end 48 %
Nr. 4.708af 10.275
Bedre end 54 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 11.199af 17.786
Bedre end 37 %
Nr. 8.662af 18.024
Bedre end 52 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil
Bruttofortjeneste
  1. Engsko A/S6 mio. kr.
  2. Semler Agro A/S150 mio. kr.
  3. TBS Maskinpower ApS142,9 mio. kr.
Årets resultat
  1. Engsko A/S1,4 mio. kr.
  2. Semler Agro A/S−26,3 mio. kr.
  3. TBS Maskinpower ApS−2,4 mio. kr.
Egenkapital
  1. Engsko A/S10,3 mio. kr.
  2. Semler Agro A/S238,2 mio. kr.
  3. TBS Maskinpower ApS129,4 mio. kr.
Ansatte
  1. Engsko A/S7
  2. Semler Agro A/S284
  3. TBS Maskinpower ApS187

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • James D. Watkins15 %
  • Abc Hansen A/S66,67 %
Engsko A/S

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Engsko A/S
NavnRolleTiltrådt
Henrik WollesenAdm. direktør01.01.2019

Bestyrelse

Bestyrelse i Engsko A/S
NavnRolleTiltrådt
James D. WatkinsBestyrelsesmedlem10.11.2005
Jakob HansenBestyrelsesmedlem28.01.2008
Peter Erik HansenBestyrelsesformand01.01.2019
Christian Friis BachBestyrelsesmedlem01.01.2021
Tidligere ledelse (18)
Tidligere ledelse i Engsko A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Niels Thomas Hougaard NielsenBestyrelsesmedlem10.04.194624.03.1999
Peter Erik HansenBestyrelsesmedlem10.04.194631.12.2018
Uwe JürgensenBestyrelsesmedlem10.04.194628.06.1989
Henrik DueDirektør10.04.194630.06.1996
Hans Kvistgaard GormsenBestyrelsesmedlem10.04.194630.05.1989
Kurt Viggo PetersenAdm. direktør01.07.199631.05.1999
Finn DyrnøBestyrelsesmedlem24.03.199923.04.2002
Flemming Andreasen KyedAdm. direktør01.06.199908.01.2003
Helle HougaardBestyrelsesmedlem23.04.200228.01.2008
Henrik HougaardBestyrelsesformand08.01.200306.06.2018
Leif Petersen MadsenBestyrelsesmedlem08.01.200328.01.2008
Leif Petersen MadsenDirektør08.01.200328.01.2008
Peder BækgaardDirektør28.01.200801.01.2009
Thomas HougaardBestyrelsesmedlem04.04.200808.03.2018
Peter Erik HansenDirektør01.01.200901.01.2019
Rasmus HougaardBestyrelsesmedlem08.03.201801.01.2019
Per Schak AndreasenBestyrelsesformand06.06.201801.01.2019
Leif Petersen MadsenBestyrelsesmedlem01.01.201928.12.2020

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med en direktør eller af tre medlemmer af bestyrelsen i forening

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Tronholmen 10E
8960 Randers SØ

Randers Kommune · Postnummer 8960

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
A/S MØLLESTENSFABRIKKEN 'ENGSKO'Tronholmen 10E, 8960 Randers SØ71002535733

Formål

Selskabets formål er at drive industri, handel og dermed beslægtet virksomhed samt investering

Ændringer år for år

66 registrerede hændelser
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20214 ændringerregnskab 1 · adresse 2 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Flyttet til Tronholmen 10E, 8960 Randers SØ
  • Flyttet til Tronholmen 10E, 8960 Randers SØ
  • Christian Friis Bach tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20202 ændringerledelse 1 · regnskab 1
  • Leif Petersen Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20198 ændringerejerskab 2 · ledelse 6
  • ABC HANSEN A/S registreret som ejer (66,67 %)
  • A.B.C. HANSEN COMP. A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Leif Petersen Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Wollesen tiltrådt som adm. direktør
  • Peter Erik Hansen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Per Schak Andreasen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Rasmus Hougaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Erik Hansen fratrådt som direktør
20188 ændringerledelse 5 · ejerskab 3
  • Peter Erik Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • A.B.C. HANSEN COMP. A/S registreret som ejer (66,67 %)
  • THORASO ApS er ikke længere registreret som ejer
  • A.B.C. HANSEN COMP. A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Per Schak Andreasen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Hougaard fratrådt som bestyrelsesformand
  • Rasmus Hougaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Hougaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
20171 ændringadresse 1
  • Flyttet til Tronholmen 10E, 8960 Randers SØ
20092 ændringerledelse 2
  • Peter Erik Hansen tiltrådt som direktør
  • Peder Bækgaard fratrådt som direktør
20087 ændringerledelse 6 · branche 1
  • Thomas Hougaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jakob Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peder Bækgaard tiltrådt som direktør
  • Leif Petersen Madsen fratrådt som direktør
  • Leif Petersen Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Helle Hougaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Engroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil (466100)
20072 ændringeradresse 2
  • Flyttet til Tronholmen 10, 8960 Randers SØ
  • Flyttet til Møllestensvej 13, 8940 Randers SV
20061 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Engroshandel med landbrugsmaskiner og -redskaber samt tilbehør, herunder traktorer (518800)
20054 ændringerledelse 1 · ejerskab 3
  • James D. Watkins tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • A.B.C. HANSEN COMP. A/S registreret som ejer (33,33 %)
  • THORASO ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • James D. Watkins registreret som ejer (15 %)
20042 ændringernavn 1 · branche 1
  • Navn ændret fra A/S MØLLESTENSFABRIKKEN 'ENGSKO' til ENGSKO A/S
  • Branche ændret til Fremstilling af slibemidler (268100)
20035 ændringerbranche 1 · ledelse 4
  • Branche ændret til Uoplyst (980000)
  • Leif Petersen Madsen tiltrådt som direktør
  • Henrik Hougaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Leif Petersen Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flemming Andreasen Kyed fratrådt som adm. direktør
20022 ændringerledelse 2
  • Helle Hougaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Dyrnø fratrådt som bestyrelsesmedlem
19994 ændringerledelse 4
  • Flemming Andreasen Kyed tiltrådt som adm. direktør
  • Kurt Viggo Petersen fratrådt som adm. direktør
  • Finn Dyrnø tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Thomas Hougaard Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19962 ændringerledelse 2
  • Kurt Viggo Petersen tiltrådt som adm. direktør
  • Henrik Due fratrådt som direktør
19892 ændringerledelse 2
  • Uwe Jürgensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Kvistgaard Gormsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19466 ændringerstiftet 1 · ledelse 5
  • Registreret som A/S MØLLESTENSFABRIKKEN 'ENGSKO'
  • Niels Thomas Hougaard Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Erik Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Kvistgaard Gormsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Due tiltrådt som direktør
  • Uwe Jürgensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Randers

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger