Energi Fyn Energihandel A/S

AktieselskabCVR 27116469Odense SVAktiv

Energi Fyn Energihandel A/S er et aktieselskab i Odense SV inden for handel med gas gennem rørledninger, stiftet i 2003. Årets resultat steg 13 % fra 2024 til 2025 og endte på 23,1 mio. kr. Resultatet er vokset tre år i træk. På samme adresse er der registreret 8 andre selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning1,5 mia. kr.+6,5 % vs. 2024
Årets resultat23,1 mio. kr.+13 % vs. 2024
Egenkapital204,9 mio. kr.−6,7 % vs. 2024
Ansatte8seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 17 % (2024 → 2025), til 41 mio. kr.
  • Omsætningen steg 6 % (2024 → 2025), til 1,5 mia. kr.
  • Årets resultat steg 13 % (2024 → 2025), til 23,1 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 7 % (2024 → 2025), til 204,9 mio. kr.

Ansatte

  • 2 flere ansatte end for et år siden: 8 (08/2026) mod 6 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Christian Drejer Bertelsen (bestyrelsesmedlem, 01.04.2025), Christian Drejer Bertelsen (direktør, 01.04.2025) og Mette Rose Skaksen (bestyrelsesformand, 01.03.2026).
  • Fratrådt: Finn Andersen (bestyrelsesmedlem, 01.04.2025), Finn Andersen (adm. direktør, 01.04.2025) og Bent Agerholm (bestyrelsesformand, 01.03.2026) (+1).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.250 mio. kr.300 mio. kr.350 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Energi Fyn Energihandel A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning871.0451.593.4602.667.5291.663.3941.416.5531.508.572+6,5 %
Bruttofortjeneste40.57941.12540.60725.12434.95740.988+17,3 %
Driftsresultat (EBIT)–31.66233.46716.72525.84231.014+20 %
Resultat før skat29.89230.96029.00819.00826.23729.651+13 %
Årets resultat23.31524.14822.34414.82620.46523.128+13 %
Aktiver i alt252.2871.100.1661.027.157581.588566.823378.383−33,2 %
Egenkapital149.947309.446349.642184.122219.663204.928−6,7 %
Gæld–––––171.808–
Likvide beholdninger52.03200––0–
Gns. antal ansatte191277770 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (– selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Energi Fyn Energihandel A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202504.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202416.05.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202301.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202217.05.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202119.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202025.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0246809/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 637af 69.742
Bedre end 99 %
Nr. 1.025af 69.964
Bedre end 99 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.748af 24.791
Bedre end 93 %
Nr. 759af 24.909
Bedre end 97 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.459af 17.786
Bedre end 81 %
Nr. 1.408af 18.024
Bedre end 92 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Energi Fyn Energihandel A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Energi Fyn Energihandel A/S
NavnRolleTiltrådt
Christian Drejer BertelsenDirektør01.04.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Energi Fyn Energihandel A/S
NavnRolleTiltrådt
Susanna Elisabeth HybholtBestyrelsesmedlem25.04.2023
Christian Drejer BertelsenBestyrelsesmedlem01.04.2025
Mette Rose SkaksenBestyrelsesformand01.03.2026
Stiftere
Ngf Nature Energy Holding A/S, Naturgas Fyn I/S
Tidligere ledelse (29)
Tidligere ledelse i Energi Fyn Energihandel A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Klaus Henrik TholanderBestyrelsesmedlem11.04.200311.05.2006
Rene VossBestyrelsesformand11.04.200323.04.2008
John FalkøAdm. direktør30.03.200528.05.2008
Niels Hauge BentsenNæstformand30.03.200528.05.2008
Carsten ViuffBestyrelsesmedlem23.04.200828.05.2008
John FalkøBestyrelsesformand28.05.200802.09.2008
Peter Eriksen JensenNæstformand28.05.200810.06.2013
Carsten ViuffAdm. direktør28.05.200801.11.2008
Hans Christian Hodal NielsenBestyrelsesformand02.09.200817.04.2009
Jacob Stig BlombergBestyrelsesmedlem02.09.200805.05.2009
Bjarke PålssonAdm. direktør01.11.200817.04.2009
Michael Brondt PedersenAdm. direktør17.04.200931.05.2010
Bjarke PålssonBestyrelsesformand17.04.200916.12.2013
Michael Brondt PedersenBestyrelsesmedlem05.05.200931.05.2010
Ib Grosbøl SelmannBestyrelsesmedlem01.06.201027.08.2012
Ib Grosbøl SelmannAdm. direktør01.06.201021.08.2012
Ole HvelplundAdm. direktør10.06.201316.12.2013
Ole HvelplundBestyrelsesformand16.12.201318.06.2018
Michael Henrik ThomsenBestyrelsesmedlem16.12.201308.08.2014
Michael Henrik ThomsenAdm. direktør16.12.201308.08.2014
Henrik Rosholm AgerskovNæstformand08.08.201401.10.2014
Jonas Clement Gonge SvendsenBestyrelsesmedlem08.08.201418.06.2018
Jonas Clement Gonge SvendsenAdm. direktør08.08.201418.06.2018
Kim KragelundNæstformand01.10.201418.06.2018
Carsten Nedergaard HansenBestyrelsesmedlem18.06.201801.08.2024
Finn AndersenBestyrelsesmedlem18.06.201801.04.2025
Finn AndersenAdm. direktør18.06.201801.04.2025
Bent AgerholmBestyrelsesformand18.06.201801.03.2026
Klaus Hieronymus StengerBestyrelsesmedlem01.08.202409.09.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsens formand og den administrerende direktør i forening eller af bestyrelsens formand i forening med to bestyrelsesmedlemmer eller af en direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Sanderumvej 16
5250 Odense SV

Odense Kommune · Postnummer 5250

Andre selskaber på adressen (8)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Energi Fyn Energihandel A/SSanderumvej 16, Sanderum, 5250 Odense SV81009822662

Formål

Selskabets formål er købs-, salgs- og servicevirksomhed indenfor naturgasforsyning og andre energiområder samt aktiviteter vedrørende fordeling af naturgas. Selskabet kan endvidere drive virksomhed med beslægtede aktiviteter inden for ovennævnte formål.

Ændringer år for år

96 registrerede hændelser
20264 ændringerledelse 3 · regnskab 1
  • Klaus Hieronymus Stenger fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Mette Rose Skaksen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Bent Agerholm fratrådt som bestyrelsesformand
20255 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Christian Drejer Bertelsen tiltrådt som direktør
  • Christian Drejer Bertelsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Andersen fratrådt som adm. direktør
  • Finn Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20243 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Klaus Hieronymus Stenger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten Nedergaard Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20232 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Susanna Elisabeth Hybholt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20222 ændringerregnskab 1 · adresse 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Flyttet til Sanderumvej 16, Sanderum, 5250 Odense SV
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
201815 ændringernavn 1 · adresse 3 · ledelse 8 · ejerskab 2 · kapital 1
  • Navn ændret fra NGF NATURE ENERGY A/S til Energi Fyn Energihandel A/S
  • Flyttet til Sanderumvej 16, Sanderum, 5250 Odense SV
  • Flyttet til Sanderumvej 16, Sanderum, 5250 Odense SV
  • Flyttet til Sanderumvej 16, Sanderum, 5250 Odense SV
  • Carsten Nedergaard Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Agerholm tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Finn Andersen tiltrådt som adm. direktør
  • Finn Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Kragelund fratrådt som næstformand
  • Jonas Clement Gonge Svendsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jonas Clement Gonge Svendsen fratrådt som adm. direktør
  • Ole Hvelplund fratrådt som bestyrelsesformand
  • ENERGI FYN HOLDING A/S registreret som ejer (100 %)
  • Shell Biogas A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 167.500.000 DKK til 500.000 DKK
20172 ændringerejerskab 2
  • Shell Biogas A/S registreret som ejer (100 %)
  • NGF NATURE ENERGY HOLDING A/S er ikke længere registreret som ejer
20161 ændringadresse 1
  • Flyttet til Ørbækvej 260, 5220 Odense SØ
20151 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Handel med gas gennem rørledninger (352300)
20148 ændringerledelse 7 · navn 1
  • Kim Kragelund tiltrådt som næstformand
  • Henrik Rosholm Agerskov fratrådt som næstformand
  • Navn ændret fra NATURGAS FYN A/S til NGF NATURE ENERGY A/S
  • Jonas Clement Gonge Svendsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jonas Clement Gonge Svendsen tiltrådt som adm. direktør
  • Henrik Rosholm Agerskov tiltrådt som næstformand
  • Michael Henrik Thomsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Henrik Thomsen fratrådt som adm. direktør
20138 ændringerledelse 7 · fusion 1
  • Michael Henrik Thomsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Henrik Thomsen tiltrådt som adm. direktør
  • Ole Hvelplund tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ole Hvelplund fratrådt som adm. direktør
  • Bjarke Pålsson fratrådt som bestyrelsesformand
  • Fusion registreret i CVR
  • Ole Hvelplund tiltrådt som adm. direktør
  • Peter Eriksen Jensen fratrådt som næstformand
20124 ændringerledelse 2 · navn 1 · fusion 1
  • Ib Grosbøl Selmann fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ib Grosbøl Selmann fratrådt som adm. direktør
  • Navn ændret fra NATURGAS FYN ADMINISTRATION A/S til NATURGAS FYN A/S
  • Fusion registreret i CVR
20111 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra NGF ADMINISTRATION A/S til NATURGAS FYN ADMINISTRATION A/S
20105 ændringerledelse 4 · navn 1
  • Ib Grosbøl Selmann tiltrådt som adm. direktør
  • Ib Grosbøl Selmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Brondt Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Brondt Pedersen fratrådt som adm. direktør
  • Navn ændret fra GAZELLE A/S til NGF ADMINISTRATION A/S
20097 ændringerkapital 1 · ledelse 6
  • Selskabskapital ændret fra 162.500.000 DKK til 167.500.000 DKK
  • Michael Brondt Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jacob Stig Blomberg fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bjarke Pålsson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Brondt Pedersen tiltrådt som adm. direktør
  • Bjarke Pålsson fratrådt som adm. direktør
  • Hans Christian Hodal Nielsen fratrådt som bestyrelsesformand
200814 ændringerledelse 13 · branche 1
  • Bjarke Pålsson tiltrådt som adm. direktør
  • Carsten Viuff fratrådt som adm. direktør
  • Jacob Stig Blomberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Christian Hodal Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • John Falkø fratrådt som bestyrelsesformand
  • John Falkø tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Carsten Viuff tiltrådt som adm. direktør
  • Peter Eriksen Jensen tiltrådt som næstformand
  • Carsten Viuff fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Hauge Bentsen fratrådt som næstformand
  • John Falkø fratrådt som adm. direktør
  • Carsten Viuff tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rene Voss fratrådt som bestyrelsesformand
  • Branche ændret til Kombinerede administrationsserviceydelser (821100)
20071 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Adresseringsbureauer (748510)
20061 ændringledelse 1
  • Klaus Henrik Tholander fratrådt som bestyrelsesmedlem
20055 ændringerledelse 2 · navn 1 · kapital 1 · fusion 1
  • Niels Hauge Bentsen tiltrådt som næstformand
  • John Falkø tiltrådt som adm. direktør
  • Navn ændret fra GAZELLE SERVICE A/S til GAZELLE A/S
  • Selskabskapital ændret fra 100.000.000 DKK til 162.500.000 DKK
  • Fusion registreret i CVR
20041 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Revisions- og bogføringsvirksomhed (741200)
20035 ændringerkapital 1 · stiftet 1 · ledelse 2 · ejerskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 100.000.000 DKK
  • Registreret som GAZELLE SERVICE A/S
  • Rene Voss tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Klaus Henrik Tholander tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • NGF NATURE ENERGY HOLDING A/S registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger