Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S

AktieselskabCVR 28926111Frederiksberg CAktiv

Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S er et aktieselskab i Frederiksberg C inden for administration af fast ejendom på kontraktbasis, stiftet i 1969. Årets resultat steg 32 % fra 2024 til 2025 og endte på 1 mio. kr. Resultatet er vokset tre år i træk. Selskabet har eksisteret i over 50 år.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste4,8 mio. kr.+10,3 % vs. 2024
Årets resultat1 mio. kr.+32,2 % vs. 2024
Egenkapital35,3 mio. kr.+3 % vs. 2024
Ansatte8seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 10 % (2024 → 2025), til 4,8 mio. kr.
  • Årets resultat steg 32 % (2024 → 2025), til 1 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 3 % (2024 → 2025), til 35,3 mio. kr.

Ansatte

  • 2 færre ansatte end for et år siden: 8 (08/2026) mod 10 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Jan Kristian Hartmann (bestyrelsesmedlem, 23.05.2025) og Thomas Myliin Lings (adm. direktør, 05.08.2025).
  • Fratrådt: Jørgen Kristian Hartmann (bestyrelsesmedlem, 23.05.2025) og Jørgen Kristian Hartmann (direktør, 05.08.2025).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−10 mio. kr.0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste3.4853.4084.6764.0014.3854.835+10,3 %
Driftsresultat (EBIT)3234.355480861.256438−65,2 %
Resultat før skat−7133.196−2.8242531.0151.336+31,6 %
Årets resultat−5682.494−2.2041967861.039+32,2 %
Aktiver i alt128.41891.53096.03799.81876.34488.064+15,4 %
Egenkapital46.32935.53333.32933.52534.31135.350+3 %
Gæld71.14844.35451.68555.21330.72441.109+33,8 %
Likvide beholdninger41.9385.65118.99622.05864910.575+1.528,4 %
Gns. antal ansatte7–77770 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (332 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202523.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202428.05.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202325.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202227.05.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202130.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202023.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0246810121409/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

332 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i administration af fast ejendom på kontraktbasis ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste4,8 mio. kr.Nr. 130 af 328
Bedre end 61 % af selskaberne i branchen
Egenkapital35,3 mio. kr.Nr. 64 af 332
Bedre end 81 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte8Nr. 110 af 332
Bedre end 67 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,6 mio. kr., resultat 401 t.kr., egenkapital 3,8 mio. kr., 3 ansatte.

100 t.kr.886 t.kr.7,8 mio.69,5 mio.297,6 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 292 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 13.942af 69.742
Bedre end 80 %
Nr. 3.979af 69.964
Bedre end 94 %
Samme branche og under 20 ansatte278 selskaber i sammenligningen
Nr. 79af 274
Bedre end 71 %
Nr. 52af 278
Bedre end 82 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.722af 10.152
Bedre end 44 %
Nr. 2.505af 10.275
Bedre end 76 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 12.112af 17.786
Bedre end 32 %
Nr. 4.479af 18.024
Bedre end 75 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Administration af fast ejendom på kontraktbasis
Bruttofortjeneste
  1. Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S4,8 mio. kr.
  2. Balder Danmark A/S615,8 mio. kr.
  3. Deas A/S348,2 mio. kr.
Årets resultat
  1. Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S1 mio. kr.
  2. Balder Danmark A/S765,8 mio. kr.
  3. Deas A/S−84,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S35,3 mio. kr.
  2. Balder Danmark A/S6,4 mia. kr.
  3. Deas A/S45,9 mio. kr.
Ansatte
  1. Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S8
  2. Balder Danmark A/S108
  3. Deas A/S503

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Jørgen Kristian Hartmann10 %
  • Inge Birgitte Hvidberg10 %
  • Anne Hartmann Hansen10 %
  • Svend Michael Herman Gerhardt Jansen20 %
  • Bettina Jansen20 %
  • Jan Kristian Hartmann5 %
  • Peter Jørgen Hartmann5 %
Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S
NavnRolleTiltrådt
Thomas Myliin LingsAdm. direktør05.08.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S
NavnRolleTiltrådt
Svend Michael Herman Gerhardt JansenBestyrelsesmedlem20.05.1997
Jens Erik HvidbergBestyrelsesmedlem25.05.2007
Bettina JansenBestyrelsesmedlem27.05.2016
Jan Kristian HartmannBestyrelsesmedlem23.05.2025
Tidligere ledelse (12)
Tidligere ledelse i Ejendomsselskabet H. G. Jansen A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Birger Sigfred JansenBestyrelsesmedlem17.05.196924.06.1992
Jørgen Kristian HartmannBestyrelsesmedlem17.05.196923.05.2025
Jørgen Kristian HartmannDirektør17.05.196905.08.2025
Martha Elisabeth HartmannBestyrelsesmedlem17.05.196928.05.1999
Helga Hanne Helene BredkjærBestyrelsesmedlem17.05.196908.06.2000
Niels BredkjærBestyrelsesmedlem17.05.196907.05.2021
Herman Gerhardt JansenBestyrelsesmedlem17.05.196927.05.2016
Herman Gerhardt JansenDirektør17.05.196913.06.1989
Svend Aage Herman Gerhardt JansenBestyrelsesmedlem17.05.196922.05.1997
Mogens Lennart JansenBestyrelsesmedlem17.05.196924.06.1992
Inge Birgitte HvidbergBestyrelsesmedlem28.05.199925.05.2007
Troels Midtgaard-JørgensenBestyrelsesmedlem08.06.200024.05.2019

Tegningsregel: Selskabet tegnes af direktøren i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Gammel Kongevej 76
1850 Frederiksberg C

Frederiksberg Kommune · Postnummer 1850

Andre selskaber på adressen (2)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
EJENDOMSSELSKABET H G JANSEN A/SGammel Kongevej 76, 1850 Frederiksberg C81001638268

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed med at eje og administrere fast ejendom

Ændringer år for år

60 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20255 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Thomas Myliin Lings tiltrådt som adm. direktør
  • Jørgen Kristian Hartmann fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Jan Kristian Hartmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Kristian Hartmann fratrådt som bestyrelsesmedlem
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20215 ændringerregnskab 1 · adresse 1 · ledelse 1 · ejerskab 2
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Flyttet til Gammel Kongevej 76, 1850 Frederiksberg C
  • Niels Bredkjær fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Maluna Sophy Paprika Bredkjær er ikke længere registreret som ejer
  • Niels Bredkjær er ikke længere registreret som ejer
20204 ændringerejerskab 4
  • Holger Midtgaard-Jørgensen er ikke længere registreret som ejer
  • Jan Kristian Hartmann registreret som ejer (5 %)
  • Peter Jørgen Hartmann registreret som ejer (5 %)
  • Hanne Elisabeth Hartmann Salomon er ikke længere registreret som ejer
20191 ændringledelse 1
  • Troels Midtgaard-Jørgensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20186 ændringerejerskab 6
  • Svend Michael Herman Gerhardt Jansen registreret som ejer (20 %)
  • Bettina Jansen registreret som ejer (20 %)
  • Svend Michael Herman Gerhardt Jansen er ikke længere registreret som ejer
  • Bettina Jansen er ikke længere registreret som ejer
  • Anne Hartmann Hansen registreret som ejer (10 %)
  • Bente Martha Mortensen er ikke længere registreret som ejer
20162 ændringerledelse 2
  • Bettina Jansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Herman Gerhardt Jansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20072 ændringerledelse 2
  • Jens Erik Hvidberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Inge Birgitte Hvidberg fratrådt som bestyrelsesmedlem
20045 ændringerejerskab 5
  • Maluna Sophy Paprika Bredkjær registreret som ejer (10 %)
  • Holger Midtgaard-Jørgensen registreret som ejer (10 %)
  • Niels Bredkjær registreret som ejer (10 %)
  • Svend Michael Herman Gerhardt Jansen registreret som ejer (10 %)
  • Bettina Jansen registreret som ejer (10 %)
20014 ændringerejerskab 4
  • Jørgen Kristian Hartmann registreret som ejer (10 %)
  • Hanne Elisabeth Hartmann Salomon registreret som ejer (5 %)
  • Bente Martha Mortensen registreret som ejer (5 %)
  • Inge Birgitte Hvidberg registreret som ejer (10 %)
20002 ændringerledelse 2
  • Troels Midtgaard-Jørgensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Helga Hanne Helene Bredkjær fratrådt som bestyrelsesmedlem
19992 ændringerledelse 2
  • Inge Birgitte Hvidberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martha Elisabeth Hartmann fratrådt som bestyrelsesmedlem
19972 ændringerledelse 2
  • Svend Aage Herman Gerhardt Jansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Svend Michael Herman Gerhardt Jansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19924 ændringernavn 1 · kapital 1 · ledelse 2
  • Navn ændret fra EJENDOMSADMINISTRATIONS AKTIESELSKABET H.G. JANSEN AF 1969 til EJENDOMSSELSKABET H. G. JANSEN A/S
  • Selskabskapital ændret fra 300.000 DKK til 500.000 DKK
  • Birger Sigfred Jansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mogens Lennart Jansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19891 ændringledelse 1
  • Herman Gerhardt Jansen fratrådt som direktør
196911 ændringerstiftet 1 · ledelse 10
  • Registreret som EJENDOMSADMINISTRATIONS AKTIESELSKABET H.G. JANSEN AF 1969
  • Herman Gerhardt Jansen tiltrådt som direktør
  • Birger Sigfred Jansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mogens Lennart Jansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Svend Aage Herman Gerhardt Jansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Kristian Hartmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Kristian Hartmann tiltrådt som direktør
  • Martha Elisabeth Hartmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Helga Hanne Helene Bredkjær tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Bredkjær tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Herman Gerhardt Jansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger