Dmg Mori Denmark ApS

AnpartsselskabCVR 34076154FredericiaAktiv

Dmg Mori Denmark ApS er et anpartsselskab i Fredericia inden for engroshandel med værktøjsmaskiner, stiftet i 2011. Årets resultat faldt 57 % fra 2024 til 2025 og endte på 1,5 mio. kr. Med 20 ansatte er selskabet omkring 3 gange større end medianen i branchen. Bruttofortjenesten ligger over 82 % af branchens selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste18,6 mio. kr.+0,6 % vs. 2024
Årets resultat1,5 mio. kr.−57,1 % vs. 2024
Egenkapital27,7 mio. kr.−6,7 % vs. 2024
Ansatte20seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Årets resultat faldt 57 % (2024 → 2025), til 1,5 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 7 % (2024 → 2025), til 27,7 mio. kr.

Ansatte

  • 1 flere ansatte end for et år siden: 20 (08/2026) mod 19 (08/2025).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Dmg Mori Denmark ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste15.14816.45819.69217.38818.51218.630+0,6 %
Driftsresultat (EBIT)1.4952.2924.6601.5014.1351.989−51,9 %
Resultat før skat1.0861.7774.4671.6374.5051.967−56,3 %
Årets resultat8211.3583.4361.2153.4631.487−57,1 %
Aktiver i alt61.56249.16791.58461.76261.14679.799+30,5 %
Egenkapital24.81226.17029.60630.82129.63327.657−6,7 %
Gæld35.44721.27559.50528.73229.56850.464+70,7 %
Likvide beholdninger5.1454.44418.7821.8816.2561.244−80,1 %
Gns. antal ansatte171617181619+18,8 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.16 mio. kr.18 mio. kr.20 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (157 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Dmg Mori Denmark ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202502.07.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202310.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202228.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202130.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202015.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0510152009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

157 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med værktøjsmaskiner ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste18,6 mio. kr.Nr. 29 af 157
Bedre end 82 % af selskaberne i branchen
Egenkapital27,7 mio. kr.Nr. 20 af 157
Bedre end 88 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte20Nr. 32 af 157
Bedre end 80 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 5,7 mio. kr., resultat 760 t.kr., egenkapital 5,4 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.838 t.kr.7 mio.58,8 mio.242,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 154 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.186af 9.892
Bedre end 68 %
Nr. 1.278af 9.922
Bedre end 87 %
Samme branche og 20–49 ansatte25 selskaber i sammenligningen
Nr. 17af 25
Bedre end 33 %
Nr. 8af 25
Bedre end 71 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.679 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.209af 33.579
Bedre end 93 %
Nr. 1.837af 33.678
Bedre end 95 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.682af 66.379
Bedre end 96 %
Nr. 3.350af 66.505
Bedre end 95 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med værktøjsmaskiner
Bruttofortjeneste
  1. Dmg Mori Denmark ApS18,6 mio. kr.
  2. Würth Danmark A/S493 mio. kr.
  3. Robert Bosch A/S229,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. Dmg Mori Denmark ApS1,5 mio. kr.
  2. Würth Danmark A/S42,8 mio. kr.
  3. Robert Bosch A/S34,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. Dmg Mori Denmark ApS27,7 mio. kr.
  2. Würth Danmark A/S320,5 mio. kr.
  3. Robert Bosch A/S100,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Dmg Mori Denmark ApS20
  2. Würth Danmark A/S650
  3. Robert Bosch A/S199

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • DMG Mori Sales and Services Holding AG100 %
Dmg Mori Denmark ApS

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Dmg Mori Denmark ApS
NavnRolleTiltrådt
Lauri ErkkolaDirektør26.09.2024

Bestyrelse

Bestyrelse i Dmg Mori Denmark ApS
NavnRolleTiltrådt
Rajeev AnandBestyrelsesmedlem01.09.2022
Lauri ErkkolaBestyrelsesmedlem04.07.2024
Harald NeunBestyrelsesmedlem26.09.2024
Stiftere
DMG Holding AG
Tidligere ledelse (14)
Tidligere ledelse i Dmg Mori Denmark ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Martin EngelsBestyrelsesmedlem23.11.201118.01.2013
Martin EngelsDirektør23.11.201131.12.2012
Rajeev AnandBestyrelsesmedlem23.11.201130.04.2019
Mario StroppaBestyrelsesformand23.11.201119.06.2014
Lau Akstrup JensenAdm. direktør01.01.201330.04.2017
Hans Peter SchnitzenbaumerBestyrelsesmedlem18.01.201319.06.2014
Harald Heinrich Werner NeunBestyrelsesformand19.06.201421.12.2015
Minoru FurutaBestyrelsesformand21.12.201517.05.2018
Carl Frederik Niclas GeddaAdm. direktør30.04.201730.04.2019
Ugo GhilardiBestyrelsesmedlem17.05.201801.04.2020
Karl Martin SvärdhAdm. direktør01.05.201926.09.2024
Steffen Rolf BurghoffBestyrelsesmedlem01.05.201926.09.2024
Fredrik GeddaBestyrelsesmedlem01.04.202031.08.2022
James NudoBestyrelsesmedlem01.09.202226.09.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med en direktør, af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Vesterballevej 24
7000 Fredericia

Fredericia Kommune · Postnummer 7000

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
DMG MORI DENMARK ApSVesterballevej 24, Snoghøj, 7000 Fredericia201017317780

Formål

Selskabets formål er salg og service af værksteds- og industrimaskiner samt al virksomhed, som efter bestyrelsens skøn har forbindelse hermed.

Ændringer år for år

49 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20247 ændringerledelse 6 · regnskab 1
  • Harald Neun tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lauri Erkkola tiltrådt som direktør
  • James Nudo fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steffen Rolf Burghoff fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karl Martin Svärdh fratrådt som adm. direktør
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Lauri Erkkola tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20224 ændringerledelse 3 · regnskab 1
  • Rajeev Anand tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • James Nudo tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Fredrik Gedda fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20203 ændringeradresse 1 · ledelse 2
  • Flyttet til Vesterballevej 24, Snoghøj, 7000 Fredericia
  • Fredrik Gedda tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ugo Ghilardi fratrådt som bestyrelsesmedlem
20194 ændringerledelse 4
  • Steffen Rolf Burghoff tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karl Martin Svärdh tiltrådt som adm. direktør
  • Carl Frederik Niclas Gedda fratrådt som adm. direktør
  • Rajeev Anand fratrådt som bestyrelsesmedlem
20184 ændringeradresse 2 · ledelse 2
  • Flyttet til Snaremosevej 188A, Erritsø, 7000 Fredericia
  • Flyttet til Snaremosevej 188A, Erritsø, 7000 Fredericia
  • Ugo Ghilardi tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Minoru Furuta fratrådt som bestyrelsesformand
20172 ændringerledelse 2
  • Carl Frederik Niclas Gedda tiltrådt som adm. direktør
  • Lau Akstrup Jensen fratrådt som adm. direktør
20161 ændringadresse 1
  • Flyttet til Snaremosevej 188A, Erritsø, 7000 Fredericia
20154 ændringerledelse 2 · kapital 1 · navn 1
  • Minoru Furuta tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Harald Heinrich Werner Neun fratrådt som bestyrelsesformand
  • Selskabskapital ændret fra 100.000 EUR til 110.000 DKK
  • Navn ændret fra DMG MORI SEIKI DENMARK ApS til DMG MORI DENMARK ApS
20143 ændringerledelse 3
  • Harald Heinrich Werner Neun tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Hans Peter Schnitzenbaumer fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mario Stroppa fratrådt som bestyrelsesformand
20133 ændringerledelse 3
  • Hans Peter Schnitzenbaumer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Engels fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lau Akstrup Jensen tiltrådt som adm. direktør
20123 ændringerledelse 1 · navn 2
  • Martin Engels fratrådt som direktør
  • Navn ændret fra DMG MORI SEKI DENMARK ApS til DMG MORI SEIKI DENMARK ApS
  • Navn ændret fra DMG SCANDINAVIA DENMARK ApS til DMG MORI SEKI DENMARK ApS
20117 ændringerkapital 1 · stiftet 1 · ledelse 4 · ejerskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 100.000 EUR
  • Registreret som DMG SCANDINAVIA DENMARK ApS
  • Martin Engels tiltrådt som direktør
  • Mario Stroppa tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Rajeev Anand tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Engels tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • DMG Mori Sales and Services Holding AG registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i Fredericia

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger