Dana Press Photo A/S

AktieselskabCVR 75136013VejleAktiv

Dana Press Photo A/S er et aktieselskab i Vejle inden for fotografiske aktiviteter, stiftet i 1984. Årets resultat faldt 41 % fra 2024 til 2025 og endte på 917 t.kr. Egenkapitalen faldt til 1,5 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste1,8 mio. kr.−34,1 % vs. 2024
Årets resultat917 t.kr.−41,1 % vs. 2024
Egenkapital1,5 mio. kr.−29,6 % vs. 2024
Ansatte2seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 34 % (2024 → 2025), til 1,8 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 41 % (2024 → 2025), til 917 t.kr.
  • Egenkapitalen faldt 30 % (2024 → 2025), til 1,5 mio. kr.

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 02.10.2026: Flyttet til Vindinggård Ringvej 1, 1, 7100 Vejle
  • 01.01.2025: Branche ændret til Fotografiske aktiviteter (742000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Dana Press Photo A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste1.8101.7602.0751.5672.7561.817−34,1 %
Driftsresultat (EBIT)1.0159631.2057641.8821.040−44,7 %
Resultat før skat1.1581.1251.4229151.9421.119−42,4 %
Årets resultat9038771.1067181.557917−41,1 %
Aktiver i alt3.1853.7784.3564.1915.0934.954−2,7 %
Egenkapital1.4031.3771.6061.3242.1631.523−29,6 %
Gæld1.7822.4012.7502.8672.9303.431+17,1 %
Likvide beholdninger7385861.2446181.1182.745+145,5 %
Gns. antal ansatte1111110 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.2,5 mio. kr.3 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (102 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Dana Press Photo A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202512.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202420.05.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202304.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202228.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202125.04.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202022.03.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0112208/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

102 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fotografiske aktiviteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste1,8 mio. kr.Nr. 43 af 102
Bedre end 58 % af selskaberne i branchen
Egenkapital1,5 mio. kr.Nr. 28 af 102
Bedre end 73 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte2Nr. 77 af 102
Bedre end 25 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 1,3 mio. kr., resultat 76.496 kr., egenkapital 318 t.kr., 2 ansatte.

100 t.kr.433 t.kr.1,9 mio.8,1 mio.21,6 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 97 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 32.947af 69.742
Bedre end 53 %
Nr. 27.948af 69.964
Bedre end 60 %
Samme branche og under 20 ansatte96 selskaber i sammenligningen
Nr. 37af 96
Bedre end 62 %
Nr. 23af 96
Bedre end 77 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 7.475af 10.152
Bedre end 26 %
Nr. 8.298af 10.275
Bedre end 19 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 14.846af 17.786
Bedre end 17 %
Nr. 15.175af 18.024
Bedre end 16 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fotografiske aktiviteter
Bruttofortjeneste
  1. Dana Press Photo A/S1,8 mio. kr.
  2. The Lab A/S35,2 mio. kr.
  3. Yuri Arcurs Photography ApS28,4 mio. kr.
Årets resultat
  1. Dana Press Photo A/S917 t.kr.
  2. The Lab A/S2,2 mio. kr.
  3. Yuri Arcurs Photography ApS11,4 mio. kr.
Egenkapital
  1. Dana Press Photo A/S1,5 mio. kr.
  2. The Lab A/S15,5 mio. kr.
  3. Yuri Arcurs Photography ApS18,4 mio. kr.
Ansatte
  1. Dana Press Photo A/S2
  2. The Lab A/S79
  3. Yuri Arcurs Photography ApS4

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Amek ApS100 %
Dana Press Photo A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Dana Press Photo A/S
NavnRolleTiltrådt
Sebastian Alexander SieversenAdm. direktør29.11.2019

Bestyrelse

Bestyrelse i Dana Press Photo A/S
NavnRolleTiltrådt
Anni Schmidt PedersenBestyrelsesmedlem30.03.2009
Michael Brems SchoopBestyrelsesmedlem29.11.2019
Morten SchoopBestyrelsesformand29.11.2019
Tidligere ledelse (13)
Tidligere ledelse i Dana Press Photo A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Niels de FønssBestyrelsesmedlem28.06.198428.03.2003
Horst Harri SchoopBestyrelsesmedlem28.06.198430.03.2009
Horst Harri SchoopDirektør28.06.198422.12.2005
Helga Marie WæverBestyrelsesmedlem28.06.198403.06.2002
Lisbeth Lundby GabelBestyrelsesmedlem28.06.198418.08.1999
Anne Margrethe SchoopBestyrelsesmedlem31.03.199813.04.2007
Markus Adolf Friedrich MüllerBestyrelsesmedlem31.05.200103.06.2002
Morten SchoopBestyrelsesmedlem28.03.200328.11.2019
Jon StefanssonBestyrelsesformand28.03.200301.11.2019
Morten SchoopDirektør22.12.200529.11.2019
Susanne BeintlBestyrelsesmedlem30.03.200911.09.2012
Michael Brems SchoopBestyrelsesmedlem15.04.201331.10.2019
Michael Brems SchoopBestyrelsesformand01.11.201928.11.2019

Tegningsregel: Selskabet tegnes af direktøren alene eller af den samlede bestyrelse eller af bestyrelsesformanden alene.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Vindinggård Ringvej 1
7100 Vejle

Vejle Kommune · Postnummer 7100

Andre selskaber på adressen (1)

  • R2tal ApSBogføring og revision; skatterådgivning
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
DANA PRESS PHOTO A/SVindinggård Ringvej 1, 1, 7100 Vejle21002450617

Formål

Selskabets formål er at drive presse- og billedbureau samt anden efter bestyrelsens skøn hermed beslægtet virksomhed

Ændringer år for år

55 registrerede hændelser
20262 ændringeradresse 1 · regnskab 1
  • Flyttet til Vindinggård Ringvej 1, 1, 7100 Vejle
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Fotografiske aktiviteter (742000)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20234 ændringerregnskab 1 · ejerskab 3
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • AMEK ApS registreret som ejer (100 %)
  • Sebastian Alexander Sieversen er ikke længere registreret som ejer
  • AMEK ApS er ikke længere registreret som ejer
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
201912 ændringerledelse 9 · ejerskab 3
  • Morten Schoop tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Brems Schoop tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sebastian Alexander Sieversen tiltrådt som adm. direktør
  • Morten Schoop fratrådt som direktør
  • Michael Brems Schoop fratrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Schoop fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Brems Schoop tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jon Stefansson fratrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Brems Schoop fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • AMEK ApS registreret som ejer (90 %)
  • Sebastian Alexander Sieversen registreret som ejer (5 %)
  • AMEK ApS er ikke længere registreret som ejer
20181 ændringadresse 1
  • Flyttet til Rugsted Tværvej 14, Rugsted, 7100 Vejle
20151 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 833.333 DKK til 500.000 DKK
20131 ændringledelse 1
  • Michael Brems Schoop tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20121 ændringledelse 1
  • Susanne Beintl fratrådt som bestyrelsesmedlem
20093 ændringerledelse 3
  • Anni Schmidt Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Susanne Beintl tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Horst Harri Schoop fratrådt som bestyrelsesmedlem
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Fotografisk virksomhed (742000)
20072 ændringerejerskab 1 · ledelse 1
  • AMEK ApS registreret som ejer (100 %)
  • Anne Margrethe Schoop fratrådt som bestyrelsesmedlem
20053 ændringerledelse 2 · navn 1
  • Morten Schoop tiltrådt som direktør
  • Horst Harri Schoop fratrådt som direktør
  • Navn ændret fra SCHOOP PRESS AGENCY/DANA PRESS PHOTO A/S til DANA PRESS PHOTO A/S
20041 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 833.333 DKK
20034 ændringeradresse 1 · ledelse 3
  • Flyttet til Industrivej 1, 1, 6000 Kolding
  • Jon Stefansson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Schoop tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels de Fønss fratrådt som bestyrelsesmedlem
20022 ændringerledelse 2
  • Markus Adolf Friedrich Müller fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Helga Marie Wæver fratrådt som bestyrelsesmedlem
20011 ændringledelse 1
  • Markus Adolf Friedrich Müller tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19991 ændringledelse 1
  • Lisbeth Lundby Gabel fratrådt som bestyrelsesmedlem
19981 ændringledelse 1
  • Anne Margrethe Schoop tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19941 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 300.000 DKK til 500.000 DKK
19882 ændringernavn 1 · kapital 1
  • Navn ændret fra SCHOOP PRESS AGENCY ApS til SCHOOP PRESS AGENCY/DANA PRESS PHOTO A/S
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 300.000 DKK
19846 ændringerstiftet 1 · ledelse 5
  • Registreret som SCHOOP PRESS AGENCY ApS
  • Helga Marie Wæver tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Horst Harri Schoop tiltrådt som direktør
  • Horst Harri Schoop tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lisbeth Lundby Gabel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels de Fønss tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Vejle

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger