Dachser Denmark A/S

AktieselskabCVR 17169114HvidovreAktiv

Dachser Denmark A/S er et aktieselskab i Hvidovre inden for andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport, stiftet i 1930. Årets resultat faldt 15 % fra 2024 til 2025 og endte på 13,9 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 5 af 371 selskaber i branchen i databasen. Driften er fordelt på 3 produktionsenheder i 3 byer.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning1,7 mia. kr.+13,1 % vs. 2024
Årets resultat13,9 mio. kr.−15,1 % vs. 2024
Egenkapital262,8 mio. kr.−4,2 % vs. 2024
Ansatte271seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 11 % (2024 → 2025), til 357 mio. kr.
  • Omsætningen steg 13 % (2024 → 2025), til 1,7 mia. kr.
  • Årets resultat faldt 15 % (2024 → 2025), til 13,9 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 4 % (2024 → 2025), til 262,8 mio. kr.

Ansatte

  • 5 flere ansatte end for et år siden: 271 (08/2026) mod 266 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Peter Douwe Hut (adm. direktør, 18.12.2024), Alexander Winter (bestyrelsesmedlem, 01.10.2025) og Florian Zehetleitner-Korbutt (bestyrelsesmedlem, 15.12.2025) (+1).
  • Fratrådt: Per Lund (direktør, 31.01.2025), Rene Marian Løvgreen Sidor (adm. direktør, 18.12.2024) og Marc Meier (bestyrelsesmedlem, 01.10.2025) (+2).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport (522600)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.250 mio. kr.300 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Dachser Denmark A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning1.278.8921.461.4961.630.9871.496.1171.466.7991.659.251+13,1 %
Bruttofortjeneste298.796364.988379.566354.794322.650357.016+10,7 %
Driftsresultat (EBIT)71.512110.353104.36872.73219.84017.393−12,3 %
Resultat før skat68.955108.383101.14274.67521.26117.838−16,1 %
Årets resultat57.25085.02678.68458.29216.36313.885−15,1 %
Aktiver i alt444.510499.613601.133487.999480.445486.997+1,4 %
Egenkapital228.846270.520283.357293.692274.242262.752−4,2 %
Gæld215.664229.093317.776194.307206.203224.245+8,7 %
Likvide beholdninger36.50454.95850.46462.91971.46369.328−3 %
Gns. antal ansatte477494525544546585+7,1 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Koncerntal; ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.250 mio. kr.300 mio. kr.350 mio. kr.400 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (372 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Dachser Denmark A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202524.04.2026KoncernenPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202410.04.2025KoncernenPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202308.04.2024KoncernenPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202211.04.2023KoncernenPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202107.04.2022KoncernenPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202031.03.2021KoncernenPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020025030009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

372 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste357 mio. kr.Nr. 5 af 371
Bedre end 99 % af selskaberne i branchen
Egenkapital262,8 mio. kr.Nr. 11 af 372
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte271Nr. 5 af 372
Bedre end 99 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6,2 mio. kr., resultat 653 t.kr., egenkapital 3,3 mio. kr., 7 ansatte.

100 t.kr.1 mio.10,8 mio.112,4 mio.535,4 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 356 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 200–499 ansatte796 selskaber i sammenligningen
Nr. 108af 763
Bedre end 86 %
Nr. 218af 796
Bedre end 73 %
Samme branche og 200–499 ansatte16 selskaber i sammenligningen
Nr. 2af 15
Bedre end 93 %
Nr. 2af 16
Bedre end 93 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 250af 10.152
Bedre end 98 %
Nr. 627af 10.275
Bedre end 94 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 421af 17.786
Bedre end 98 %
Nr. 1.165af 18.024
Bedre end 94 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport
Bruttofortjeneste
  1. Dachser Denmark A/S357 mio. kr.
  2. DSV Road A/S1,2 mia. kr.
  3. Scan Global Logistics A/S829,9 mio. kr.
Årets resultat
  1. Dachser Denmark A/S13,9 mio. kr.
  2. DSV Road A/S−894 t.kr.
  3. Scan Global Logistics A/S112 mio. kr.
Egenkapital
  1. Dachser Denmark A/S262,8 mio. kr.
  2. DSV Road A/S403,4 mio. kr.
  3. Scan Global Logistics A/S2,4 mia. kr.
Ansatte
  1. Dachser Denmark A/S271
  2. DSV Road A/S1.644
  3. Scan Global Logistics A/S551

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Dachser SE100 %
Dachser Denmark A/S

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Dachser Denmark A/S
NavnRolleTiltrådt
Peter Douwe HutAdm. direktør18.12.2024

Bestyrelse

Bestyrelse i Dachser Denmark A/S
NavnRolleTiltrådt
Alexander Dietrich TonnBestyrelsesformand19.01.2024
Alexander WinterBestyrelsesmedlem01.10.2025
Florian Zehetleitner-KorbuttBestyrelsesmedlem15.12.2025
Lars Kristian JönssonBestyrelsesmedlem07.04.2026
Tidligere ledelse (44)
Tidligere ledelse i Dachser Denmark A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Jørgen BallhausenBestyrelsesmedlem19.09.193008.07.1992
Keld Erik HusherBestyrelsesmedlem19.09.193015.11.1995
Keld Erik HusherDirektør19.09.193015.11.1995
Jørn Henrik SørensenBestyrelsesmedlem19.09.193006.09.1990
Keld JespersenBestyrelsesmedlem19.09.193031.05.2002
Willy SohrtBestyrelsesmedlem19.09.193027.05.2003
Willy SohrtDirektør19.09.193018.12.2007
Harry ReinholdtBestyrelsesmedlem19.09.193027.05.2003
Finn Skovbo PedersenBestyrelsesmedlem19.09.193027.05.2003
Finn Skovbo PedersenDirektør19.09.193031.12.2017
Irene NielsenBestyrelsesmedlem19.09.193006.02.1996
Steen BillBestyrelsesmedlem19.09.193014.06.2005
Bent Jens Fey PetersenBestyrelsesmedlem19.09.193019.09.1991
Heinz-Georg PlætsBestyrelsesmedlem19.09.193015.05.1998
Terje Hansen-TangenBestyrelsesmedlem19.09.193014.06.2005
Terje Hansen-TangenDirektør19.09.193027.05.2003
Stefan Christof MinkusBestyrelsesmedlem19.09.193002.05.1996
Leif HaugBestyrelsesmedlem15.05.199827.05.2003
Bjørn Peter MikolajekBestyrelsesmedlem31.05.200227.05.2003
Erik PerssonBestyrelsesformand27.05.200314.06.2005
Henrik Nørkær HansenBestyrelsesmedlem27.05.200328.02.2005
Leif Harding JensenBestyrelsesmedlem27.05.200314.06.2005
Andy Nørregaard AndersenBestyrelsesmedlem13.05.200414.06.2005
Peter Hageman ChristensenBestyrelsesmedlem14.06.200501.03.2010
Ingo BöckenholtBestyrelsesformand14.06.200518.12.2007
Joseph HechtBestyrelsesmedlem14.06.200501.02.2013
Per LundDirektør01.03.200631.01.2025
Michael SchillingBestyrelsesformand18.12.200723.04.2014
Niels Anker MichaelsenBestyrelsesmedlem01.03.201002.12.2015
Rüdiger Detlef KlugDirektør02.12.201001.02.2013
Rudieger KlugDirektør02.12.201002.12.2010
Thomas KrügerDirektør01.02.201309.03.2021
Burkhard ElingBestyrelsesformand23.04.201431.12.2020
Wolfgang Helmut ReinelBestyrelsesmedlem23.04.201426.03.2021
Michael SchillingBestyrelsesmedlem02.12.201531.12.2020
Rene Marian Løvgreen SidorAdm. direktør01.01.201818.12.2024
Alexander Dietrich TonnBestyrelsesmedlem31.12.202018.01.2024
Robert Josef ErniBestyrelsesformand31.12.202027.06.2023
Wolfgang Helmut ReinelDirektør26.03.202119.01.2024
Tobias Alexander BurgerBestyrelsesmedlem26.03.202106.03.2023
Marc MeierBestyrelsesmedlem06.03.202301.10.2025
Burkhard ElingBestyrelsesformand27.06.202319.01.2024
Wolfgang Helmut ReinelBestyrelsesmedlem19.01.202415.12.2025
Anders Lennart Mattias KellgrenDirektør19.01.202418.12.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af to direktører i forening, en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening

Adresse og P-enheder

3 aktive produktionsenheder

Helseholmen 11
2650 Hvidovre

Hvidovre Kommune · Postnummer 2650

Andre selskaber på adressen (1)

Åbn i OpenStreetMap
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
DACHSER Denmark A/SHelseholmen 11, 2650 Hvidovre1361002986731
DACHSER Denmark A/SVenusvej 32, 6000 Kolding1281005162649
Dachser Denmark A/SLangerak 28, 9220 Aalborg Øst61030010384

Formål

Selskabets formål er spedition og anden dermed beslægtet virksomhed

Ændringer år for år

111 registrerede hændelser
20262 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Lars Kristian Jönsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20257 ændringerledelse 5 · regnskab 1 · branche 1
  • Florian Zehetleitner-Korbutt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Wolfgang Helmut Reinel fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Alexander Winter tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marc Meier fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Per Lund fratrådt som direktør
  • Branche ændret til Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport (522600)
202410 ændringerledelse 9 · regnskab 1
  • Peter Douwe Hut tiltrådt som adm. direktør
  • Anders Lennart Mattias Kellgren fratrådt som direktør
  • Rene Marian Løvgreen Sidor fratrådt som adm. direktør
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Wolfgang Helmut Reinel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Alexander Dietrich Tonn tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Anders Lennart Mattias Kellgren tiltrådt som direktør
  • Burkhard Eling fratrådt som bestyrelsesformand
  • Wolfgang Helmut Reinel fratrådt som direktør
  • Alexander Dietrich Tonn fratrådt som bestyrelsesmedlem
20235 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Burkhard Eling tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Robert Josef Erni fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Marc Meier tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tobias Alexander Burger fratrådt som bestyrelsesmedlem
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20215 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Wolfgang Helmut Reinel tiltrådt som direktør
  • Tobias Alexander Burger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Wolfgang Helmut Reinel fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Krüger fratrådt som direktør
20204 ændringerledelse 4
  • Alexander Dietrich Tonn tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Robert Josef Erni tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Schilling fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Burkhard Eling fratrådt som bestyrelsesformand
20182 ændringeradresse 1 · ledelse 1
  • Flyttet til Helseholmen 11, 2650 Hvidovre
  • Rene Marian Løvgreen Sidor tiltrådt som adm. direktør
20171 ændringledelse 1
  • Finn Skovbo Pedersen fratrådt som direktør
20153 ændringerledelse 2 · ejerskab 1
  • Michael Schilling tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Anker Michaelsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dachser SE registreret som ejer (100 %)
20143 ændringerledelse 3
  • Wolfgang Helmut Reinel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Burkhard Eling tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Schilling fratrådt som bestyrelsesformand
20133 ændringerledelse 3
  • Thomas Krüger tiltrådt som direktør
  • Rüdiger Detlef Klug fratrådt som direktør
  • Joseph Hecht fratrådt som bestyrelsesmedlem
20106 ændringerledelse 5 · adresse 1
  • Rüdiger Detlef Klug tiltrådt som direktør
  • Rudieger Klug tiltrådt som direktør
  • Rudieger Klug fratrådt som direktør
  • Flyttet til Helseholmen 11, 2650 Hvidovre
  • Niels Anker Michaelsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Hageman Christensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20091 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 1.500.000 DKK til 9.000.000 DKK
20082 ændringerkapital 1 · branche 1
  • Selskabskapital ændret fra 1.000.000 DKK til 1.500.000 DKK
  • Branche ændret til Speditører (522920)
20075 ændringerkapital 1 · ledelse 3 · navn 1
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 1.000.000 DKK
  • Michael Schilling tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ingo Böckenholt fratrådt som bestyrelsesformand
  • Willy Sohrt fratrådt som direktør
  • Navn ændret fra DACHSER HAUGSTED A/S til DACHSER DENMARK A/S
20061 ændringledelse 1
  • Per Lund tiltrådt som direktør
200510 ændringernavn 1 · ledelse 9
  • Navn ændret fra HAUGSTED INTERNATIONAL SPEDITION A/S til DACHSER HAUGSTED A/S
  • Ingo Böckenholt tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Peter Hageman Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Joseph Hecht tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Andy Nørregaard Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Leif Harding Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Persson fratrådt som bestyrelsesformand
  • Steen Bill fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Terje Hansen-Tangen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Nørkær Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20041 ændringledelse 1
  • Andy Nørregaard Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20039 ændringerledelse 9
  • Leif Harding Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Nørkær Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Persson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Bjørn Peter Mikolajek fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Leif Haug fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Skovbo Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Harry Reinholdt fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Willy Sohrt fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Terje Hansen-Tangen fratrådt som direktør
20022 ændringerledelse 2
  • Bjørn Peter Mikolajek tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keld Jespersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19991 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra AKTIESELSKABET OVE HAUGSTED til HAUGSTED INTERNATIONAL SPEDITION A/S
19982 ændringerledelse 2
  • Leif Haug tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Heinz-Georg Plæts fratrådt som bestyrelsesmedlem
19962 ændringerledelse 2
  • Stefan Christof Minkus fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Irene Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19952 ændringerledelse 2
  • Keld Erik Husher fratrådt som direktør
  • Keld Erik Husher fratrådt som bestyrelsesmedlem
19921 ændringledelse 1
  • Jørgen Ballhausen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19911 ændringledelse 1
  • Bent Jens Fey Petersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19901 ændringledelse 1
  • Jørn Henrik Sørensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
193018 ændringerstiftet 1 · ledelse 17
  • Registreret som AKTIESELSKABET OVE HAUGSTED
  • Steen Bill tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Irene Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Skovbo Pedersen tiltrådt som direktør
  • Finn Skovbo Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Harry Reinholdt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Willy Sohrt tiltrådt som direktør
  • Willy Sohrt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keld Jespersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Henrik Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keld Erik Husher tiltrådt som direktør
  • Jørgen Ballhausen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keld Erik Husher tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Stefan Christof Minkus tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Terje Hansen-Tangen tiltrådt som direktør
  • Terje Hansen-Tangen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Heinz-Georg Plæts tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Jens Fey Petersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger