CR Trading A/S

AktieselskabCVR 10961270SvendborgAktiv

CR Trading A/S er et aktieselskab i Svendborg inden for levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom, stiftet i 1987. Selskabet gik fra overskud i 2024 til et underskud på 1,1 mio. kr. i 2025. Med 21 ansatte er selskabet omkring 8 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste1,1 mio. kr.−14,1 % vs. 2024
Årets resultat−1,1 mio. kr.−5.013,5 % vs. 2024
Egenkapital16,8 mio. kr.+13,9 % vs. 2024
Ansatte21seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 14 % (2024 → 2025), til 1,1 mio. kr.
  • Årets resultat gik fra et overskud på 23.396 kr. til et underskud på 1,1 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen steg 14 % (2024 → 2025), til 16,8 mio. kr.

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Ann-Christine Fredensborg Brodersen (bestyrelsesmedlem, 02.05.2025).
  • Fratrådt: Jess Vennerstrøm Rasmussen (bestyrelsesmedlem, 02.05.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom (811000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.16 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for CR Trading A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste−514964−2002711.2511.074−14,1 %
Driftsresultat (EBIT)−61116−760−1.235−66−1.061−1.519,1 %
Resultat før skat−62414−966−1.511−83−1.150−1.276,8 %
Årets resultat−4876−769−1.86123−1.150−5.013,5 %
Aktiver i alt1.2632.40315.74415.83815.63827.005+72,7 %
Egenkapital8858911.6234.76214.78516.836+13,9 %
Gæld3781.51214.12211.07685310.170+1.092,2 %
Likvide beholdninger2495181674943743.789+913,3 %
Gns. antal ansatte031324+100 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−600 t.kr.−400 t.kr.−200 t.kr.0 kr.200 t.kr.400 t.kr.600 t.kr.800 t.kr.1 mio. kr.1,2 mio. kr.1,4 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (582 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for CR Trading A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202507.07.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202409.07.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202311.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202207.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202107.07.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202008.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0510152009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

582 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste1,1 mio. kr.Nr. 328 af 581
Bedre end 44 % af selskaberne i branchen
Egenkapital16,8 mio. kr.Nr. 19 af 582
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte21Nr. 187 af 582
Bedre end 68 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 1,3 mio. kr., resultat 72.550 kr., egenkapital 324 t.kr., 3 ansatte.

100 t.kr.937 t.kr.8,8 mio.82,1 mio.365 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 550 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 9.436af 9.892
Bedre end 5 %
Nr. 2.033af 9.922
Bedre end 80 %
Samme branche og 20–49 ansatte46 selskaber i sammenligningen
Nr. 45af 46
Bedre end 2 %
Nr. 1af 46
Bedre end 100 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 8.131af 10.152
Bedre end 20 %
Nr. 3.721af 10.275
Bedre end 64 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 15.578af 17.786
Bedre end 12 %
Nr. 6.794af 18.024
Bedre end 62 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom
Bruttofortjeneste
  1. CR Trading A/S1,1 mio. kr.
  2. Serwiz A/S769,3 mio. kr.
  3. V2X Services A/S343,4 mio. kr.
Årets resultat
  1. CR Trading A/S−1,1 mio. kr.
  2. Serwiz A/S−2,1 mio. kr.
  3. V2X Services A/S16,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. CR Trading A/S16,8 mio. kr.
  2. Serwiz A/S59,3 mio. kr.
  3. V2X Services A/S−26,6 mio. kr.
Ansatte
  1. CR Trading A/S21
  2. Serwiz A/S1.968
  3. V2X Services A/S11

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • CR Gruppen A/S100 %
CR Trading A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i CR Trading A/S
NavnRolleTiltrådt
Carsten RasmussenDirektør01.07.1987

Bestyrelse

Bestyrelse i CR Trading A/S
NavnRolleTiltrådt
Carsten RasmussenBestyrelsesmedlem01.07.1987
Oliver Frederik Barnekov RasmussenBestyrelsesmedlem10.07.2024
Ann-Christine Fredensborg BrodersenBestyrelsesmedlem02.05.2025
Stiftere
Victor Christoffersen ApS
Tidligere ledelse (8)
Tidligere ledelse i CR Trading A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Jens NørskovDirektør01.07.198717.09.1987
Erik RasmussenBestyrelsesmedlem01.07.198729.01.1998
Jan Iversen KristensenBestyrelsesmedlem31.01.199701.03.2017
Vagn BjørnemosenBestyrelsesmedlem29.01.199824.04.2001
Bettina BarnekovBestyrelsesmedlem24.04.200114.08.2006
Kenneth DreymannBestyrelsesmedlem14.08.200615.10.2019
Jess Vennerstrøm RasmussenBestyrelsesmedlem01.03.201702.05.2025
Christian Alexander GeertsenBestyrelsesmedlem15.10.201901.06.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af direktionen eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Færgevej 34
5700 Svendborg

Svendborg Kommune · Postnummer 5700

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
CR Trading A/SFærgevej 34, 5700 Svendborg211000159809

Formål

Selskabets formål er at drive handel og industri, byggevirksomhed og finansiering, herunder spekulative forretninger og anden hermed beslægtet virksomhed.

Ændringer år for år

40 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20254 ændringerregnskab 1 · ledelse 2 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Ann-Christine Fredensborg Brodersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jess Vennerstrøm Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom (811000)
20243 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Oliver Frederik Barnekov Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Alexander Geertsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20222 ændringerregnskab 1 · navn 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Navn ændret fra Zentek A/S til CR Trading A/S
20212 ændringerregnskab 1 · adresse 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Flyttet til Færgevej 34, 5700 Svendborg
20201 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra CMR Service A/S til Zentek A/S
20195 ændringeradresse 1 · navn 1 · branche 1 · ledelse 2
  • Flyttet til Langelinie 97, 5230 Odense M
  • Navn ændret fra OLIVER RASMUSSEN A/S til CMR Service A/S
  • Branche ændret til Kombinerede serviceydelser (811000)
  • Christian Alexander Geertsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kenneth Dreymann fratrådt som bestyrelsesmedlem
20172 ændringerledelse 2
  • Jess Vennerstrøm Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Iversen Kristensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20064 ændringerledelse 2 · branche 1 · navn 1
  • Kenneth Dreymann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bettina Barnekov fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Investeringsselskaber (652320)
  • Navn ændret fra DANSK VVS BEREGNING A/S til OLIVER RASMUSSEN A/S
20013 ændringernavn 1 · ledelse 2
  • Navn ændret fra DANSK V.V.S. BEREGNING A/S til DANSK VVS BEREGNING A/S
  • Bettina Barnekov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Vagn Bjørnemosen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19982 ændringerledelse 2
  • Vagn Bjørnemosen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19972 ændringerledelse 1 · ejerskab 1
  • Jan Iversen Kristensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • CR Gruppen A/S registreret som ejer (100 %)
19961 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 500.000 DKK
19881 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra ASX 12118 ApS til DANSK V.V.S. BEREGNING A/S
19876 ændringerledelse 5 · stiftet 1
  • Jens Nørskov fratrådt som direktør
  • Registreret som ASX 12118 ApS
  • Erik Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Nørskov tiltrådt som direktør
  • Carsten Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten Rasmussen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme branche i Svendborg

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger