Cms Dental A/S

AktieselskabCVR 18267349SkiveAktiv

Cms Dental A/S er et aktieselskab i Skive inden for fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil, stiftet i 1994. Efter et underskud i 2024 leverede selskabet et overskud på 88.959 kr. i 2025. 6 personer er registreret i selskabets ledelse og ejerkreds.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste6,4 mio. kr.+5 % vs. 2024
Årets resultat88.959 kr.+108 % vs. 2024
Egenkapital4,4 mio. kr.+2,1 % vs. 2024
Ansatte6seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 5 % (2024 → 2025), til 6,4 mio. kr.
  • Årets resultat gik fra et underskud på 1,1 mio. kr. til et overskud på 88.959 kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen steg 2 % (2024 → 2025), til 4,4 mio. kr.

Ansatte

  • 6 færre ansatte end for et år siden: 6 (08/2026) mod 12 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Palle Bæk Rosenberg (bestyrelsesmedlem, 24.06.2025).
  • Fratrådt: Søren Nicolaj Thielsen (næstformand, 24.02.2025) og Jørn Rose (bestyrelsesmedlem, 24.06.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 28.09.2026: Flyttet til H C Ørsteds Vej 16B, 7800 Skive

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−2 mio. kr.−1 mio. kr.0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.6 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Cms Dental A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste7.3716.8868.7436.1116.0656.366+5 %
Driftsresultat (EBIT)1.5381.4393.123642−429917+314 %
Resultat før skat3965322.554−267−1.369178+113 %
Årets resultat9654022.002−205−1.11189+108 %
Aktiver i alt19.83318.57220.01518.91716.97517.297+1,9 %
Egenkapital3.1973.5995.6015.3964.2854.374+2,1 %
Gæld16.54114.87913.76812.93612.36312.507+1,2 %
Likvide beholdninger2.1071.4941.024599216184−14,6 %
Gns. antal ansatte131213121312−7,7 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (185 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Cms Dental A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202506.07.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202328.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202227.04.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202116.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202031.05.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0246810121409/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

185 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste6,4 mio. kr.Nr. 49 af 185
Bedre end 74 % af selskaberne i branchen
Egenkapital4,4 mio. kr.Nr. 59 af 185
Bedre end 68 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte6Nr. 36 af 185
Bedre end 81 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,5 mio. kr., resultat 224 t.kr., egenkapital 1,9 mio. kr., 4 ansatte.

100 t.kr.2,1 mio.43,5 mio.908,1 mio.6,9 mia.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 170 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 9.900af 69.742
Bedre end 86 %
Nr. 15.432af 69.964
Bedre end 78 %
Samme branche og under 20 ansatte157 selskaber i sammenligningen
Nr. 21af 157
Bedre end 87 %
Nr. 32af 157
Bedre end 80 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.134af 10.152
Bedre end 49 %
Nr. 6.451af 10.275
Bedre end 37 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 10.965af 17.786
Bedre end 38 %
Nr. 12.015af 18.024
Bedre end 33 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil
Bruttofortjeneste
  1. Cms Dental A/S6,4 mio. kr.
  2. Coloplast A/S18,9 mia. kr.
  3. Unomedical A/S1,2 mia. kr.
Årets resultat
  1. Cms Dental A/S88.959 kr.
  2. Coloplast A/S3,6 mia. kr.
  3. Unomedical A/S731,7 mio. kr.
Egenkapital
  1. Cms Dental A/S4,4 mio. kr.
  2. Coloplast A/S16,1 mia. kr.
  3. Unomedical A/S2,2 mia. kr.
Ansatte
  1. Cms Dental A/S6
  2. Coloplast A/S1.501
  3. Unomedical A/S606

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
Cms Dental A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Cms Dental A/S
NavnRolleTiltrådt
Marie Louise Stensgaard MadsenAdm. direktør16.02.2023

Bestyrelse

Bestyrelse i Cms Dental A/S
NavnRolleTiltrådt
Caspar BoelsmandBestyrelsesmedlem26.05.2021
Lisbeth RoseBestyrelsesformand26.05.2021
Palle Bæk RosenbergBestyrelsesmedlem24.06.2025
Stiftere
Torben Rose
Tidligere ledelse (24)
Tidligere ledelse i Cms Dental A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Jimmie KertDirektør16.12.199414.01.1997
Susanne Schannong LundstrømDirektør14.01.199725.03.2002
Lars Henrik KristiansenBestyrelsesmedlem12.12.199823.05.2012
Jimmie KertBestyrelsesformand12.12.199810.11.2015
Claus Kongsted NielsenNæstformand12.12.199808.02.2016
Lisbeth RoseBestyrelsesmedlem30.08.199910.11.2015
Lisbeth RoseAdm. direktør25.03.200230.06.2011
Tina LauersenAdm. direktør01.07.201111.11.2015
Niels NymarkBestyrelsesmedlem23.05.201201.03.2016
Jimmie KertBestyrelsesmedlem11.11.201508.07.2020
Jimmie KertAdm. direktør11.11.201508.07.2020
Lisbeth RoseBestyrelsesformand11.11.201506.02.2019
Søren Nicolaj ThielsenBestyrelsesmedlem12.04.201623.06.2024
Jan Henrik VærnetBestyrelsesmedlem12.04.201626.05.2021
Lisbeth RoseNæstformand07.02.201907.07.2020
Anders TerkildsenBestyrelsesformand07.02.201923.05.2019
Asger Heine JensenBestyrelsesformand23.05.201926.05.2021
Lisbeth RoseBestyrelsesmedlem08.07.202025.05.2021
Lisbeth RoseAdm. direktør08.07.202026.05.2021
Jørn RoseBestyrelsesmedlem20.08.202025.05.2021
Björn Clemming ClemmensenAdm. direktør26.05.202116.02.2023
Jørn RoseNæstformand26.05.202123.06.2024
Søren Nicolaj ThielsenNæstformand24.06.202424.02.2025
Jørn RoseBestyrelsesmedlem24.06.202424.06.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med den administrerende direktør, bestyrelsesformanden i forening med næstformanden, næstformanden i forening med den administrerende direktør eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

H C Ørsteds Vej 16B
7800 Skive

Skive Kommune · Postnummer 7800

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
CMS DENTAL A/SH C Ørsteds Vej 16B, 7800 Skive61019173336

Formål

Selskabets formål er udvikling, produktion og salg af detal materialer og udstyr.

Ændringer år for år

86 registrerede hændelser
20262 ændringeradresse 1 · regnskab 1
  • Flyttet til H C Ørsteds Vej 16B, 7800 Skive
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20254 ændringerregnskab 1 · ledelse 3
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Palle Bæk Rosenberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Rose fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Nicolaj Thielsen fratrådt som næstformand
20246 ændringerregnskab 1 · ledelse 4 · adresse 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Jørn Rose tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Nicolaj Thielsen tiltrådt som næstformand
  • Jørn Rose fratrådt som næstformand
  • Søren Nicolaj Thielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Elmevej 8, Glyngøre, 7870 Roslev
20233 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Marie Louise Stensgaard Madsen tiltrådt som adm. direktør
  • Björn Clemming Clemmensen fratrådt som adm. direktør
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
202112 ændringerregnskab 1 · ledelse 9 · ejerskab 2
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Björn Clemming Clemmensen tiltrådt som adm. direktør
  • Lisbeth Rose tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Caspar Boelsmand tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Rose tiltrådt som næstformand
  • Lisbeth Rose fratrådt som adm. direktør
  • Asger Heine Jensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jan Henrik Værnet fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Rose fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lisbeth Rose fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lisbeth Rose registreret som ejer (50 %)
  • Jimmie Kert er ikke længere registreret som ejer
20206 ændringerledelse 6
  • Jørn Rose tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lisbeth Rose tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lisbeth Rose tiltrådt som adm. direktør
  • Jimmie Kert fratrådt som adm. direktør
  • Jimmie Kert fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lisbeth Rose fratrådt som næstformand
20199 ændringerledelse 5 · kapital 2 · ejerskab 2
  • Asger Heine Jensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Anders Terkildsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Selskabskapital ændret fra 1.229.597 DKK til 1.247.764 DKK
  • Lisbeth Rose tiltrådt som næstformand
  • Anders Terkildsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lisbeth Rose fratrådt som bestyrelsesformand
  • Selskabskapital ændret fra 1.187.931 DKK til 1.229.597 DKK
  • ACCESSORIES CAPITAL ApS registreret som ejer (5 %)
  • ACCESSORIES CAPITAL ApS er ikke længere registreret som ejer
20165 ændringeradresse 1 · ledelse 4
  • Flyttet til Elmevej 8, Glyngøre, 7870 Roslev
  • Jan Henrik Værnet tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Nicolaj Thielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Nymark fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claus Kongsted Nielsen fratrådt som næstformand
20157 ændringeradresse 1 · ledelse 6
  • Flyttet til Elmevej 8, Glyngøre, 7870 Roslev
  • Lisbeth Rose tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jimmie Kert tiltrådt som adm. direktør
  • Jimmie Kert tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tina Lauersen fratrådt som adm. direktør
  • Lisbeth Rose fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jimmie Kert fratrådt som bestyrelsesformand
20129 ændringerkapital 3 · navn 1 · ledelse 2 · ejerskab 3
  • Selskabskapital ændret fra 1.171.173 DKK til 1.187.931 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 1.110.600 DKK til 1.171.173 DKK
  • Navn ændret fra CMS DENTAL ApS til CMS DENTAL A/S
  • Selskabskapital ændret fra 370.200 DKK til 1.110.600 DKK
  • Niels Nymark tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Henrik Kristiansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jimmie Kert registreret som ejer (50 %)
  • ACCESSORIES CAPITAL ApS registreret som ejer (10 %)
  • MEKA ApS registreret som ejer (15 %)
20113 ændringeradresse 1 · ledelse 2
  • Flyttet til Ragnagade 7, 2100 København Ø
  • Tina Lauersen tiltrådt som adm. direktør
  • Lisbeth Rose fratrådt som adm. direktør
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil (325000)
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Njalsgade 21G, 2300 København S
20061 ændringadresse 1
  • Flyttet til Njalsgade 21, 2300 København S
20042 ændringernavn 1 · fusion 1
  • Navn ændret fra SOFT-CORE DENTAL PRODUCTION ApS til CMS DENTAL ApS
  • Fusion registreret i CVR
20023 ændringerkapital 1 · ledelse 2
  • Selskabskapital ændret fra 352.000 DKK til 370.200 DKK
  • Lisbeth Rose tiltrådt som adm. direktør
  • Susanne Schannong Lundstrøm fratrådt som direktør
19993 ændringerledelse 1 · kapital 2
  • Lisbeth Rose tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 312.000 DKK til 352.000 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 280.000 DKK til 312.000 DKK
19984 ændringerkapital 1 · ledelse 3
  • Selskabskapital ændret fra 200.000 DKK til 280.000 DKK
  • Claus Kongsted Nielsen tiltrådt som næstformand
  • Jimmie Kert tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Henrik Kristiansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19972 ændringerledelse 2
  • Susanne Schannong Lundstrøm tiltrådt som direktør
  • Jimmie Kert fratrådt som direktør
19942 ændringerstiftet 1 · ledelse 1
  • Registreret som SOFT-CORE DENTAL PRODUCTION ApS
  • Jimmie Kert tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger