Cekura A/S

AktieselskabCVR 34046352København SAktiv

Cekura A/S er et aktieselskab i København S inden for andre telekommunikationsaktiviteter, stiftet i 2011. Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 7,6 mio. kr. Med 25 ansatte er selskabet omkring 4 gange større end medianen i branchen. Egenkapitalen voksede til 1,9 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste3 mio. kr.+70,5 % vs. 2024
Årets resultat−7,6 mio. kr.+7,5 % vs. 2024
Egenkapital1,9 mio. kr.+83,7 % vs. 2024
Ansatte25seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 70 % (2024 → 2025), til 3 mio. kr.
  • Underskuddet blev mindre: fra 8,2 mio. kr. til 7,6 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen steg 84 % (2024 → 2025), til 1,9 mio. kr.

Ansatte

  • 4 flere ansatte end for et år siden: 25 (08/2026) mod 21 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye ejere registreret: Sergey Rudasev (24.04.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: Sergey Rudasev (23.04.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 05.10.2026: Selskabskapital ændret fra 5.804.450 DKK til 5.904.450 DKK
  • 02.06.2026: Selskabskapital ændret fra 5.679.450 DKK til 5.804.450 DKK
  • 15.01.2026: Selskabskapital ændret fra 5.554.450 DKK til 5.679.450 DKK
  • 10.09.2025: Selskabskapital ændret fra 5.429.450 DKK til 5.554.450 DKK
  • 02.06.2025: Selskabskapital ændret fra 3.429.450 DKK til 5.429.450 DKK
  • 07.05.2025: Selskabskapital ændret fra 68.589.435 DKK til 3.429.450 DKK

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−10 mio. kr.−8 mio. kr.−6 mio. kr.−4 mio. kr.−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Cekura A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste5351.1262021.5791.7492.981+70,5 %
Driftsresultat (EBIT)–−6.571−7.630−6.738−8.047−7.352+8,6 %
Resultat før skat−7.273−6.658−7.732−6.966−8.248−7.627+7,5 %
Årets resultat−7.273−6.658−7.732−6.966−8.248−7.627+7,5 %
Aktiver i alt4.8985.0524.4576.0354.7295.721+21 %
Egenkapital8672108981.7921.0431.917+83,7 %
Gæld–4.8433.5594.2443.6863.804+3,2 %
Likvide beholdninger2.2511.9691.9652.029335930+177,3 %
Gns. antal ansatte01616161820+11,1 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (49 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Underskud i 6 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2020–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Cekura A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202525.02.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202425.02.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202305.03.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202223.02.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202111.03.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202002.03.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
051015202509/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

49 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i andre telekommunikationsaktiviteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste3 mio. kr.Nr. 30 af 49
Bedre end 40 % af selskaberne i branchen
Egenkapital1,9 mio. kr.Nr. 22 af 49
Bedre end 56 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte25Nr. 11 af 49
Bedre end 79 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 3,6 mio. kr., resultat 345 t.kr., egenkapital 1,4 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.965 t.kr.9,3 mio.89,8 mio.406,9 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 45 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 8.739af 9.892
Bedre end 12 %
Nr. 6.602af 9.922
Bedre end 33 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.688 selskaber i sammenligningen
Nr. 13.137af 33.588
Bedre end 61 %
Nr. 11.089af 33.687
Bedre end 67 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 13.669af 17.786
Bedre end 23 %
Nr. 14.649af 18.024
Bedre end 19 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Andre telekommunikationsaktiviteter
Bruttofortjeneste
  1. Cekura A/S3 mio. kr.
  2. Fibia P/S866 mio. kr.
  3. Dansk Beredskabskommunikation A/S116,4 mio. kr.
Årets resultat
  1. Cekura A/S−7,6 mio. kr.
  2. Fibia P/S30,3 mio. kr.
  3. Dansk Beredskabskommunikation A/S61.255 kr.
Egenkapital
  1. Cekura A/S1,9 mio. kr.
  2. Fibia P/S2,6 mia. kr.
  3. Dansk Beredskabskommunikation A/S153,2 mio. kr.

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Oleg Reps66,67 %
  • Sergey Rudasev5 %
Cekura A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Cekura A/S
NavnRolleTiltrådt
Peter Kaare ThomsenAdm. direktør16.09.2022

Bestyrelse

Bestyrelse i Cekura A/S
NavnRolleTiltrådt
Sergey RudasevBestyrelsesmedlem01.12.2013
Olga MylonaBestyrelsesmedlem01.03.2022
Trine Bjerregaard NyvangBestyrelsesformand01.03.2022
Stiftere
Caab Consulting ApS
Tidligere ledelse (19)
Tidligere ledelse i Cekura A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Peter Kaare ThomsenBestyrelsesmedlem07.11.201126.07.2014
Maksim ZhitkovAdm. direktør07.11.201101.08.2012
Peter Kaare ThomsenAdm. direktør01.08.201213.03.2014
Ira Michael BerkowitzBestyrelsesmedlem01.08.201217.08.2020
Elena ChuykovaBestyrelsesmedlem21.12.201201.03.2022
Denis GordeevBestyrelsesmedlem21.12.201201.11.2013
Viacheslav ShepelevBestyrelsesmedlem21.12.201201.03.2022
Oleg FrolovBestyrelsesmedlem21.12.201228.02.2014
Maksim ZhitkovBestyrelsesmedlem21.12.201217.08.2020
Elena FrolovaBestyrelsesmedlem28.02.201416.10.2014
Michael LejrskovAdm. direktør13.03.201423.09.2014
Anthony Daniel SahakianBestyrelsesmedlem26.07.201409.12.2015
Jimi Høgh DanielsenAdm. direktør23.09.201423.03.2016
Søren EriksenBestyrelsesformand16.10.201412.03.2015
Oleg RepsBestyrelsesmedlem16.10.201419.03.2015
Oleg RepsBestyrelsesformand20.03.201501.03.2022
Vasily TeleginBestyrelsesmedlem09.12.201501.03.2022
Maria SaddAdm. direktør23.03.201616.09.2022
Andrey SarsadskikhBestyrelsesmedlem20.01.201717.08.2020

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med en direktør eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening./ The company shall be bound by the joint signatures of the chairman of the board of directors and a manager or by the joint signatures of two members of the board of directors.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Amagerbrogade 41
2300 København S

København Kommune · Postnummer 2300

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
CEKURA A/SAmagerbrogade 41, 1. th, 2300 København S251017243205

Formål

Selskabets formål er at udøve virksomhed inden for personlige nød-og respons-systemer ("PERS") - herunder men ikke begrænset til stiftelse eller køb og drift af i) salgsselskaber for at sælge PERS og relaterede produkter samt tjenesteydelser eller hardware, og ii) virk-somheder til at udvikle PERS relateret software og hardware, og enhver virksomhed i for-bindelse hermed.

Ændringer år for år

130 registrerede hændelser
20264 ændringerkapital 3 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 5.804.450 DKK til 5.904.450 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 5.679.450 DKK til 5.804.450 DKK
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 5.554.450 DKK til 5.679.450 DKK
20259 ændringerkapital 5 · ejerskab 2 · regnskab 1 · branche 1
  • Selskabskapital ændret fra 5.429.450 DKK til 5.554.450 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 3.429.450 DKK til 5.429.450 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 68.589.435 DKK til 3.429.450 DKK
  • Sergey Rudasev registreret som ejer (5 %)
  • Sergey Rudasev er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 66.589.435 DKK til 68.589.435 DKK
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 64.589.435 DKK til 66.589.435 DKK
  • Branche ændret til Andre telekommunikationsaktiviteter (619000)
20244 ændringerkapital 3 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 61.589.435 DKK til 64.589.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 59.089.435 DKK til 61.589.435 DKK
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 57.089.435 DKK til 59.089.435 DKK
20234 ændringerkapital 3 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 53.589.435 DKK til 57.089.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 51.589.435 DKK til 53.589.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 49.589.435 DKK til 51.589.435 DKK
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
202215 ændringerkapital 4 · ledelse 8 · ejerskab 2 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 47.669.435 DKK til 49.589.435 DKK
  • Peter Kaare Thomsen tiltrådt som adm. direktør
  • Maria Sadd fratrådt som adm. direktør
  • Selskabskapital ændret fra 45.169.435 DKK til 47.669.435 DKK
  • Sergey Rudasev registreret som ejer (10 %)
  • Selskabskapital ændret fra 43.169.435 DKK til 45.169.435 DKK
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Trine Bjerregaard Nyvang tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Olga Mylona tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Vasily Telegin fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Oleg Reps fratrådt som bestyrelsesformand
  • Viacheslav Shepelev fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Elena Chuykova fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Viacheslav Shepelev er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 41.169.435 DKK til 43.169.435 DKK
20216 ændringerkapital 3 · ejerskab 2 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 39.169.435 DKK til 41.169.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 37.169.435 DKK til 39.169.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 35.169.435 DKK til 37.169.435 DKK
  • Andrey Sarsadskikh er ikke længere registreret som ejer
  • Frolova Elena er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20207 ændringerkapital 4 · ledelse 3
  • Selskabskapital ændret fra 33.919.435 DKK til 35.169.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 31.919.435 DKK til 33.919.435 DKK
  • Andrey Sarsadskikh fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Maksim Zhitkov fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ira Michael Berkowitz fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 30.219.435 DKK til 31.919.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 28.519.435 DKK til 30.219.435 DKK
201913 ændringerkapital 5 · ejerskab 8
  • Selskabskapital ændret fra 26.219.435 DKK til 28.519.435 DKK
  • Oleg Reps registreret som ejer (66,67 %)
  • Oleg Reps er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 24.719.435 DKK til 26.219.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 23.219.435 DKK til 24.719.435 DKK
  • Viacheslav Shepelev registreret som ejer (5 %)
  • Andrey Sarsadskikh registreret som ejer (5 %)
  • Frolova Elena registreret som ejer (5 %)
  • Krofanor Commerce Ltd. er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 21.219.435 DKK til 23.219.435 DKK
  • Oleg Reps registreret som ejer (50 %)
  • Fermes Products Inc. er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 19.719.435 DKK til 21.219.435 DKK
20186 ændringerejerskab 1 · adresse 1 · kapital 4
  • Mondial Business Group Ltd. er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Amagerbrogade 41, 1. th, 2300 København S
  • Selskabskapital ændret fra 17.719.435 DKK til 19.719.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 16.219.435 DKK til 17.719.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 14.719.435 DKK til 16.219.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 13.219.435 DKK til 14.719.435 DKK
20174 ændringerkapital 3 · ledelse 1
  • Selskabskapital ændret fra 11.719.435 DKK til 13.219.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 10.219.435 DKK til 11.719.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 7.719.435 DKK til 10.219.435 DKK
  • Andrey Sarsadskikh tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20165 ændringerkapital 3 · ledelse 2
  • Selskabskapital ændret fra 7.617.395 DKK til 7.719.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 7.396.307 DKK til 7.617.395 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 7.175.219 DKK til 7.396.307 DKK
  • Maria Sadd tiltrådt som adm. direktør
  • Jimi Høgh Danielsen fratrådt som adm. direktør
201516 ændringerkapital 4 · ledelse 5 · ejerskab 7
  • Selskabskapital ændret fra 5.676.719 DKK til 7.175.219 DKK
  • Vasily Telegin tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anthony Daniel Sahakian fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 4.947.694 DKK til 5.676.719 DKK
  • 190917 ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Universal Investors, LLC er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 2.527.694 DKK til 4.947.694 DKK
  • 190917 ApS registreret som ejer (5 %)
  • Fermes Products Inc. registreret som ejer (50 %)
  • Universal Investors, LLC registreret som ejer (5 %)
  • Mondial Business Group Ltd. registreret som ejer (5 %)
  • Krofanor Commerce Ltd. registreret som ejer (25 %)
  • Oleg Reps tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Oleg Reps fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Eriksen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Selskabskapital ændret fra 2.391.540 DKK til 2.527.694 DKK
201414 ændringerledelse 11 · kapital 3
  • Søren Eriksen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Oleg Reps tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Elena Frolova fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jimi Høgh Danielsen tiltrådt som adm. direktør
  • Michael Lejrskov fratrådt som adm. direktør
  • Selskabskapital ændret fra 2.092.001 DKK til 2.391.540 DKK
  • Anthony Daniel Sahakian tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Kaare Thomsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 1.860.842 DKK til 2.092.001 DKK
  • Michael Lejrskov tiltrådt som adm. direktør
  • Peter Kaare Thomsen fratrådt som adm. direktør
  • Elena Frolova tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Oleg Frolov fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 1.618.493 DKK til 1.860.842 DKK
20134 ændringerledelse 2 · kapital 2
  • Sergey Rudasev tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Denis Gordeev fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 1.618.490 DKK til 1.618.493 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 1.618.487 DKK til 1.618.490 DKK
201215 ændringerkapital 5 · ledelse 8 · adresse 2
  • Selskabskapital ændret fra 535.985 DKK til 1.618.487 DKK
  • Viacheslav Shepelev tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Denis Gordeev tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Elena Chuykova tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Maksim Zhitkov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Oleg Frolov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ira Michael Berkowitz tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Kaare Thomsen tiltrådt som adm. direktør
  • Maksim Zhitkov fratrådt som adm. direktør
  • Flyttet til Amagerbrogade 41, 1. th, 2300 København S
  • Flyttet til Langebrogade 5, 1411 København K
  • Selskabskapital ændret fra 524.849 DKK til 535.985 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 523.836 DKK til 524.849 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 523.032 DKK til 523.836 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 510.588 DKK til 523.032 DKK
20114 ændringerkapital 1 · stiftet 1 · ledelse 2
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 510.588 DKK
  • Registreret som CEKURA A/S
  • Maksim Zhitkov tiltrådt som adm. direktør
  • Peter Kaare Thomsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger