Bollfilter Nordic ApS

AnpartsselskabCVR 88446011BirkerødAktiv

Bollfilter Nordic ApS er et anpartsselskab i Birkerød inden for engroshandel med andre maskiner og andet udstyr, stiftet i 1980. Årets resultat faldt 16 % fra 2024 til 2025 og endte på 4,9 mio. kr. Bruttofortjenesten ligger over 81 % af branchens selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste22,1 mio. kr.+6,6 % vs. 2024
Årets resultat4,9 mio. kr.−16,4 % vs. 2024
Egenkapital10,5 mio. kr.−6,1 % vs. 2024
Ansatte12seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 7 % (2024 → 2025), til 22,1 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 16 % (2024 → 2025), til 4,9 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 6 % (2024 → 2025), til 10,5 mio. kr.

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Bollfilter Nordic ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste18.34722.98628.61024.27020.76022.127+6,6 %
Driftsresultat (EBIT)5.6048.840––7.597––
Resultat før skat5.4128.732––7.583––
Årets resultat4.2156.8088.6775.3195.8884.921−16,4 %
Aktiver i alt24.60940.22840.46529.42836.11938.482+6,5 %
Egenkapital8.01510.82313.50010.61911.20710.528−6,1 %
Gæld16.59529.40426.92118.72424.73327.949+13 %
Likvide beholdninger4.0967.43111.1553.3609.45210.854+14,8 %
Gns. antal ansatte121313131618+12,5 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.000 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Bollfilter Nordic ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202502.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202416.04.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202324.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202226.05.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202110.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202001.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02468101207/2308/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

1.000 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med andre maskiner og andet udstyr ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste22,1 mio. kr.Nr. 186 af 1.000
Bedre end 81 % af selskaberne i branchen
Egenkapital10,5 mio. kr.Nr. 333 af 1.000
Bedre end 67 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte12Nr. 216 af 1.000
Bedre end 78 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6 mio. kr., resultat 772 t.kr., egenkapital 4,8 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.961 t.kr.9,2 mio.88,8 mio.401,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 957 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.310af 69.742
Bedre end 98 %
Nr. 8.762af 69.964
Bedre end 87 %
Samme branche og under 20 ansatte769 selskaber i sammenligningen
Nr. 21af 769
Bedre end 97 %
Nr. 149af 769
Bedre end 81 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.640af 10.152
Bedre end 74 %
Nr. 4.659af 10.275
Bedre end 55 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.157af 66.379
Bedre end 97 %
Nr. 6.623af 66.505
Bedre end 90 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
Bruttofortjeneste
  1. Bollfilter Nordic ApS22,1 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S854,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S779,2 mio. kr.
Årets resultat
  1. Bollfilter Nordic ApS4,9 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S142,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S204,2 mio. kr.
Egenkapital
  1. Bollfilter Nordic ApS10,5 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S1,2 mia. kr.
  3. Sanovo Technology A/S592,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Bollfilter Nordic ApS12
  2. HydraSpecma A/S365
  3. Sanovo Technology A/S216

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Boll & Kirch Filterbau GmbH100 %
Bollfilter Nordic ApS

Ledelse

3 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Bollfilter Nordic ApS
NavnRolleTiltrådt
Christen Robert JellinggaardDirektør21.04.1997

Bestyrelse

Bestyrelse i Bollfilter Nordic ApS
NavnRolleTiltrådt
Torsen VogelBestyrelsesmedlem16.01.2017
Karl Hendrik BrechtBestyrelsesmedlem14.01.2022
Tidligere ledelse (14)
Tidligere ledelse i Bollfilter Nordic ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Steen Raagaard AndersenBestyrelsesmedlem21.01.198003.02.1995
Kjell Svante Gillis SvenssonBestyrelsesmedlem21.01.198019.08.1994
Kjell Svante Gillis SvenssonDirektør21.01.198019.08.1994
Teddy Frimor RasmussenBestyrelsesmedlem21.01.198003.02.1995
Teddy Frimor RasmussenDirektør21.01.198021.04.1997
Karl Heinz Ewald LuxBestyrelsesmedlem21.01.198031.12.2011
Herbert Wilhelm SteingroverBestyrelsesmedlem21.01.198027.05.1994
Wilfried Josef KleinBestyrelsesmedlem21.01.198031.12.2011
Josef DemmerBestyrelsesmedlem21.01.198024.05.2002
Hans-Josef DemmerBestyrelsesmedlem24.05.200219.06.2003
Norbert WeichholdBestyrelsesmedlem19.06.200301.04.2009
Torsen VogelBestyrelsesmedlem04.04.200731.12.2011
Joerg TholenBestyrelsesmedlem01.01.201214.01.2022
Thomas WeismantelBestyrelsesmedlem30.03.201231.05.2016

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Hammerbakken 21
3460 Birkerød

Rudersdal Kommune · Postnummer 3460

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
BOLLFILTER NORDIC ApSHammerbakken 21, 3460 Birkerød121002793987

Formål

Selskabets formål er at forhandle filtre, udstyr og mas- kiner af alle slags

Ændringer år for år

43 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20223 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Karl Hendrik Brecht tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Joerg Tholen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20171 ændringledelse 1
  • Torsen Vogel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20161 ændringledelse 1
  • Thomas Weismantel fratrådt som bestyrelsesmedlem
20122 ændringerledelse 2
  • Thomas Weismantel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Joerg Tholen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20113 ændringerledelse 3
  • Torsen Vogel fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karl Heinz Ewald Lux fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Wilfried Josef Klein fratrådt som bestyrelsesmedlem
20091 ændringledelse 1
  • Norbert Weichhold fratrådt som bestyrelsesmedlem
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)
20072 ændringerledelse 1 · adresse 1
  • Torsen Vogel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Hammerbakken 21, 3460 Birkerød
20061 ændringadresse 1
  • Flyttet til Hammerbakken 21, 3460 Birkerød
20051 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra BOLL & KIRCH FILTER SKANDINAVIEN ApS til BOLLFILTER NORDIC ApS
20032 ændringerledelse 2
  • Norbert Weichhold tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans-Josef Demmer fratrådt som bestyrelsesmedlem
20022 ændringerledelse 2
  • Hans-Josef Demmer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Josef Demmer fratrådt som bestyrelsesmedlem
19991 ændringejerskab 1
  • Boll & Kirch Filterbau GmbH registreret som ejer (100 %)
19972 ændringerledelse 2
  • Christen Robert Jellinggaard tiltrådt som direktør
  • Teddy Frimor Rasmussen fratrådt som direktør
19952 ændringerledelse 2
  • Steen Raagaard Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Teddy Frimor Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19943 ændringerledelse 3
  • Kjell Svante Gillis Svensson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kjell Svante Gillis Svensson fratrådt som direktør
  • Herbert Wilhelm Steingrover fratrådt som bestyrelsesmedlem
198010 ændringerstiftet 1 · ledelse 9
  • Registreret som BOLL & KIRCH FILTER SKANDINAVIEN ApS
  • Steen Raagaard Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Josef Demmer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kjell Svante Gillis Svensson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kjell Svante Gillis Svensson tiltrådt som direktør
  • Teddy Frimor Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Teddy Frimor Rasmussen tiltrådt som direktør
  • Karl Heinz Ewald Lux tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Herbert Wilhelm Steingrover tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Wilfried Josef Klein tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Rudersdal

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger