Bolia A/S

AktieselskabCVR 25451996Aarhus CAktiv

Bolia A/S er et aktieselskab i Aarhus C inden for detailhandel med møbler, stiftet i 2000. Årets resultat steg 22 % fra 2024 til 2025 og endte på 28,4 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 2 af 215 selskaber i branchen i databasen. Driften er fordelt på 12 produktionsenheder i 10 byer.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning1,6 mia. kr.+13,9 % vs. 2024
Årets resultat28,4 mio. kr.+22,4 % vs. 2024
Egenkapital192 mio. kr.+17,4 % vs. 2024
Ansatte291seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 6 % (2024 → 2025), til 394,6 mio. kr.
  • Omsætningen steg 14 % (2024 → 2025), til 1,6 mia. kr.
  • Årets resultat steg 22 % (2024 → 2025), til 28,4 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 17 % (2024 → 2025), til 192 mio. kr.

Ansatte

  • 3 flere ansatte end for et år siden: 291 (07/2026) mod 288 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Jacob Brunsborg (bestyrelsesmedlem, 01.09.2025) og Lars Kallesøe (bestyrelsesmedlem, 01.09.2025).
  • Fratrådt: Henrik Naundrup (bestyrelsesmedlem, 31.08.2025) og Niels Veien (bestyrelsesmedlem, 31.08.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Detailhandel med møbler (475510)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−50 mio. kr.0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Bolia A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning1.039.3311.176.4221.315.0781.275.2671.426.5371.624.196+13,9 %
Bruttofortjeneste292.480334.719328.826300.806373.522394.629+5,7 %
Driftsresultat (EBIT)80.17496.69650.031−5.65338.81131.054−20 %
Resultat før skat75.94288.49043.668−21.91130.72235.711+16,2 %
Årets resultat60.01265.73835.805−19.39723.24228.444+22,4 %
Aktiver i alt389.510494.169537.964504.047578.655632.132+9,2 %
Egenkapital162.152188.890159.695140.298163.540191.984+17,4 %
Gæld227.358282.432378.269346.463399.078427.870+7,2 %
Likvide beholdninger9.57415.83531.64221.92471.59423.100−67,7 %
Gns. antal ansatte308347415–484529+9,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.250 mio. kr.300 mio. kr.350 mio. kr.400 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (215 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Bolia A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.09.2024 – 31.08.202519.12.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.09.2023 – 31.08.202420.12.2024SelskabetPDFXBRL
202301.09.2022 – 31.08.202322.01.2024SelskabetPDFXBRL
202201.09.2021 – 31.08.202224.01.2023SelskabetPDFXBRL
202101.09.2020 – 31.08.202125.01.2022SelskabetPDFXBRL
202001.09.2019 – 31.08.202002.02.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020025030008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

215 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i detailhandel med møbler ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste394,6 mio. kr.Nr. 2 af 215
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen
Egenkapital192 mio. kr.Nr. 2 af 215
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte291Nr. 3 af 215
Bedre end 99 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,8 mio. kr., resultat 178 t.kr., egenkapital 2,9 mio. kr., 4 ansatte.

100 t.kr.1,1 mio.12,6 mio.140,7 mio.704,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 203 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 200–499 ansatte796 selskaber i sammenligningen
Nr. 90af 763
Bedre end 88 %
Nr. 284af 796
Bedre end 64 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 141af 24.787
Bedre end 99 %
Nr. 800af 24.905
Bedre end 97 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 377af 17.786
Bedre end 98 %
Nr. 1.479af 18.024
Bedre end 92 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Detailhandel med møbler
Bruttofortjeneste
  1. Bolia A/S394,6 mio. kr.
  2. Ikea A/S1,6 mia. kr.
  3. Ilva A/S267,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. Bolia A/S28,4 mio. kr.
  2. Ikea A/S245,3 mio. kr.
  3. Ilva A/S−33,1 mio. kr.
Egenkapital
  1. Bolia A/S192 mio. kr.
  2. Ikea A/S1,1 mia. kr.
  3. Ilva A/S156,8 mio. kr.
Ansatte
  1. Bolia A/S291
  2. Ikea A/S2.901
  3. Ilva A/S703

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Bolia A/S
NavnRolleTiltrådt
Lars Lyse HansenAdm. direktør01.03.2005

Bestyrelse

Bestyrelse i Bolia A/S
NavnRolleTiltrådt
Jan BøghBestyrelsesformand01.09.2022
Peter Dornonville de la Cour AndsagerBestyrelsesmedlem01.09.2022
Jacob BrunsborgBestyrelsesmedlem01.09.2025
Lars KallesøeBestyrelsesmedlem01.09.2025
Stiftere
Henriksen Invest ApS
Tidligere ledelse (13)
Tidligere ledelse i Bolia A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Henrik Althoehn HenriksenBestyrelsesmedlem26.05.200028.02.2005
Henrik Althoehn HenriksenAdm. direktør26.05.200028.02.2005
Svein BorsheimBestyrelsesmedlem26.05.200006.01.2006
Jan Edvin PedersenBestyrelsesmedlem26.05.200008.11.2000
Anders Christian AagaardBestyrelsesmedlem08.11.200027.02.2001
Lars Kristinus LarsenBestyrelsesformand06.04.200119.08.2019
Hans Henrik KjølbyBestyrelsesmedlem06.04.200101.02.2020
Jan BøghBestyrelsesmedlem06.04.200131.08.2022
Jacob BrunsborgBestyrelsesmedlem25.05.200102.09.2019
Jacob BrunsborgBestyrelsesformand03.09.201901.09.2022
Jesper LundBestyrelsesmedlem01.02.202001.09.2022
Henrik NaundrupBestyrelsesmedlem01.09.202231.08.2025
Niels VeienBestyrelsesmedlem01.09.202231.08.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

12 aktive produktionsenheder

Værkmestergade 11
8000 Aarhus C

Aarhus Kommune · Postnummer 8000

Åbn i OpenStreetMap
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
BOLIA A/SVærkmestergade 11, 1, 8000 Aarhus C2081007719031
Bolia ØsterbroØsterbrogade 78, 2100 København Ø101026483286
Bolia VesterbrogadeVesterbrogade 67, 1620 København V91014849404
Bolia ÅlborgDanmarksgade 27B, 9000 Aalborg91026876180
BOLIA A/SChristian IX's Gade 7, 1111 København K81009341532
Bolia OdenseØrbækvej 75, 5220 Odense SØ81017563773
HolmenKuglegårdsvej 12, 1434 København K81029155603
RO's TorvKøbenhavnsvej 29, 4000 Roskilde81015342583
Bolia A/SFalkoner Alle 31, 2000 Frederiksberg71027661145
Bolia LyngbyLyngby Hovedgade 59-61, 2800 Kgs. Lyngby51016511613
Bolia FrederiksbergFalkoner Alle 31, 2000 Frederiksberg31027684781
BoliaArne Jacobsens Allé 12, 2300 København S11012744443

Formål

Selskabets formål er at drive handelsvirksomhed samt virksomhed i øvrigt, der efter bestyrelsens skøn står i forbindelse hermed.

Ændringer år for år

48 registrerede hændelser
20256 ændringerregnskab 1 · ledelse 4 · branche 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Jacob Brunsborg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Kallesøe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Naundrup fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Veien fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Detailhandel med møbler (475510)
20243 ændringerregnskab 2 · adresse 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Flyttet til Værkmestergade 11, 1, 8000 Aarhus C
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20228 ændringerledelse 7 · regnskab 1
  • Peter Dornonville de la Cour Andsager tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Naundrup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Bøgh tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Niels Veien tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Lund fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jacob Brunsborg fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jan Bøgh fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20213 ændringerejerskab 2 · regnskab 1
  • Lars Larsen Group A/S registreret som ejer (100 %)
  • Lars Larsen Group A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20202 ændringerledelse 2
  • Jesper Lund tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Henrik Kjølby fratrådt som bestyrelsesmedlem
20193 ændringerledelse 3
  • Jacob Brunsborg tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jacob Brunsborg fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Kristinus Larsen fratrådt som bestyrelsesformand
20121 ændringejerskab 1
  • Lars Larsen Group A/S registreret som ejer (90 %)
20062 ændringeradresse 1 · ledelse 1
  • Flyttet til Værkmestergade 11, 1, 8000 Aarhus C
  • Svein Borsheim fratrådt som bestyrelsesmedlem
20053 ændringerledelse 3
  • Lars Lyse Hansen tiltrådt som adm. direktør
  • Henrik Althoehn Henriksen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Althoehn Henriksen fratrådt som adm. direktør
20031 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 1.200.000 DKK til 1.800.000 DKK
20021 ændringadresse 1
  • Flyttet til Sønderskovvej 8-10, 8362 Hørning
20016 ændringerledelse 5 · kapital 1
  • Jacob Brunsborg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 1.200.000 DKK
  • Jan Bøgh tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Henrik Kjølby tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Kristinus Larsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Anders Christian Aagaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
20008 ændringeradresse 1 · ledelse 6 · stiftet 1
  • Flyttet til J.M. Mørks Gade 1, 8000 Århus C
  • Anders Christian Aagaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Edvin Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Registreret som BOLIA A/S
  • Henrik Althoehn Henriksen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Edvin Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Svein Borsheim tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Althoehn Henriksen tiltrådt som adm. direktør

Relaterede selskaber

Samme branche i Aarhus

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger