Blågård Radio ApS

AnpartsselskabCVR 29225176RoskildeAktiv

Blågård Radio ApS er et anpartsselskab i Roskilde inden for detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr, stiftet i 2006. Årets resultat steg 101 % fra 2025 til 2026 og endte på 244 t.kr. Resultatet er vokset tre år i træk. Egenkapitalen voksede til 661 t.kr. i 2026.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2026

Bruttofortjeneste1,2 mio. kr.+15,3 % vs. 2025
Årets resultat244 t.kr.+100,9 % vs. 2025
Egenkapital661 t.kr.+58,6 % vs. 2025
Ansatte2seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2026 mod 2025

  • Bruttofortjenesten steg 15 % (2025 → 2026), til 1,2 mio. kr.
  • Årets resultat steg 101 % (2025 → 2026), til 244 t.kr.
  • Egenkapitalen steg 59 % (2025 → 2026), til 661 t.kr.

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Kenneth Lund Olsen (direktør, 12.12.2025).
  • Fratrådt: Per-Henrik Skov Kristoffersen (direktør, 12.12.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: KW Invest ApS (30.06.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr (474000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2021–2026 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.202120222023202420252026
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Blågård Radio ApS
202120222023202420252026Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste1.8542.1081.0189201.0271.185+15,3 %
Driftsresultat (EBIT)–1.003188––323–
Resultat før skat6861.00017462156313+100,6 %
Årets resultat53477913648122244+100,9 %
Aktiver i alt2.7932.6831.2751.0931.0851.111+2,4 %
Egenkapital1.3932.172248295417661+58,6 %
Gæld1.4015111.028798668450−32,6 %
Likvide beholdninger304337125144265191−27,8 %
Gns. antal ansatte3322220 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.202120222023202420252026
BruttofortjenesteMedian, branchen (178 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2026
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2022–2026.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Blågård Radio ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202601.07.2025 – 30.06.202616.09.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202501.07.2024 – 30.06.202512.12.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.07.2023 – 30.06.202427.12.2024SelskabetPDFXBRL
202301.07.2022 – 30.06.202329.09.2023SelskabetPDFXBRL
202201.07.2021 – 30.06.202229.08.2022SelskabetPDFXBRL
202101.07.2020 – 30.06.202116.11.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0112209/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

178 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste1,2 mio. kr.Nr. 111 af 178
Bedre end 38 % af selskaberne i branchen
Egenkapital661 t.kr.Nr. 116 af 178
Bedre end 35 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte2Nr. 100 af 178
Bedre end 44 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 1,4 mio. kr., resultat 205 t.kr., egenkapital 1,2 mio. kr., 3 ansatte.

100 t.kr.703 t.kr.4,9 mio.34,8 mio.127,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 168 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 41.641af 69.742
Bedre end 40 %
Nr. 38.932af 69.964
Bedre end 44 %
Samme branche og under 20 ansatte161 selskaber i sammenligningen
Nr. 94af 161
Bedre end 42 %
Nr. 99af 161
Bedre end 39 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 18.265af 24.787
Bedre end 26 %
Nr. 19.651af 24.905
Bedre end 21 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 40.101af 66.379
Bedre end 40 %
Nr. 34.803af 66.505
Bedre end 48 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr
Bruttofortjeneste
  1. Blågård Radio ApS1,2 mio. kr.
  2. Proshop a/s244,7 mio. kr.
  3. CS-Online A/S62,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. Blågård Radio ApS244 t.kr.
  2. Proshop a/s100 mio. kr.
  3. CS-Online A/S4 mio. kr.
Egenkapital
  1. Blågård Radio ApS661 t.kr.
  2. Proshop a/s260,6 mio. kr.
  3. CS-Online A/S60,8 mio. kr.
Ansatte
  1. Blågård Radio ApS2
  2. Proshop a/s378
  3. CS-Online A/S124

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Keols ApS100 %
Blågård Radio ApS

Ledelse

1 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Blågård Radio ApS
NavnRolleTiltrådt
Kenneth Lund OlsenDirektør12.12.2025
Stiftere
KW Invest ApS, Hebrix ApS, Blågård Radio-tv Aps. Roskilde
Tidligere ledelse (8)
Tidligere ledelse i Blågård Radio ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Peter MüllerBestyrelsesmedlem01.01.200626.08.2022
Henrik Brix HansenBestyrelsesmedlem01.01.200609.04.2013
Per-Henrik Skov KristoffersenBestyrelsesmedlem01.01.200626.08.2022
Henning MøinichenBestyrelsesmedlem01.01.200601.06.2010
Keld HansenBestyrelsesmedlem02.01.200609.04.2013
Keld HansenAdm. direktør02.01.200605.07.2010
Per-Henrik Skov KristoffersenDirektør05.07.201012.12.2025
Elisabeth Wedell-WedellsborgBestyrelsesmedlem09.04.201326.08.2022

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Støden 14
4000 Roskilde

Roskilde Kommune · Postnummer 4000

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
BLÅGÅRD RADIO ApSStøden 14, st. th, 4000 Roskilde21002327944

Formål

Selskabets formål er at drive salg af radio & tv-udstyr og hermed beslægtet virksomhed.

Ændringer år for år

32 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2026 offentliggjort
20255 ændringerledelse 2 · regnskab 1 · ejerskab 1 · branche 1
  • Kenneth Lund Olsen tiltrådt som direktør
  • Per-Henrik Skov Kristoffersen fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • KW INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Branche ændret til Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr (474000)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20227 ændringerkapital 1 · regnskab 1 · navn 1 · ledelse 3 · ejerskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 600.000 DKK til 40.000 DKK
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Navn ændret fra BLÅGÅRD RADIO A/S til BLÅGÅRD RADIO ApS
  • Elisabeth Wedell-Wedellsborg fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per-Henrik Skov Kristoffersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Müller fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • KEOLS ApS registreret som ejer (100 %)
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20171 ændringadresse 1
  • Flyttet til Støden 14, st. th, 4000 Roskilde
20151 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra 2TAL ROSKILDE A/S til BLÅGÅRD RADIO A/S
20134 ændringerledelse 3 · ejerskab 1
  • Elisabeth Wedell-Wedellsborg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keld Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Brix Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • KW INVEST ApS registreret som ejer (50 %)
20103 ændringerledelse 3
  • Per-Henrik Skov Kristoffersen tiltrådt som direktør
  • Keld Hansen fratrådt som adm. direktør
  • Henning Møinichen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20067 ændringerledelse 6 · stiftet 1
  • Keld Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keld Hansen tiltrådt som adm. direktør
  • Registreret som 2TAL ROSKILDE A/S
  • Henrik Brix Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henning Møinichen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per-Henrik Skov Kristoffersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Müller tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Roskilde

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger