BioCirc Haderslev Biogas ApS

AnpartsselskabCVR 40096388HaderslevAktiv

BioCirc Haderslev Biogas ApS er et anpartsselskab i Haderslev inden for produktion af gas, stiftet i 2018. Selskabet gik fra overskud i 2024 til et underskud på 1,9 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste21,2 mio. kr.−53,2 % vs. 2024
Årets resultat−1,9 mio. kr.−115,6 % vs. 2024
Egenkapital73 mio. kr.−2,6 % vs. 2024
Ansatte12seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 53 % (2024 → 2025), til 21,2 mio. kr.
  • Årets resultat gik fra et overskud på 12,5 mio. kr. til et underskud på 1,9 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen faldt 3 % (2024 → 2025), til 73 mio. kr.

Ansatte

  • 1 færre ansatte end for et år siden: 12 (12/2023) mod 13 (12/2022).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Produktion af gas (352100)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−40 mio. kr.−20 mio. kr.0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for BioCirc Haderslev Biogas ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste5.80786.64878.73778.79445.16321.156−53,2 %
Driftsresultat (EBIT)−5.47669.53550.95450.98726.0352.143−91,8 %
Resultat før skat−21.31656.22536.59232.19915.994−4.119−125,8 %
Årets resultat−16.62944.01029.07825.48912.473−1.945−115,6 %
Aktiver i alt249.927320.309365.399362.313391.202389.945−0,3 %
Egenkapital−21.19922.81154.86077.37774.90172.956−2,6 %
Gæld271.126293.556299.012264.861299.167298.683−0,2 %
Likvide beholdninger01.8733.6984.41210.5440−100 %
Gns. antal ansatte48101101–

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (54 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for BioCirc Haderslev Biogas ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202530.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202404.07.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202307.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202214.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202114.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202014.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0246810121401/2102/2103/2104/2105/2106/2107/2108/2109/2110/2111/2112/2101/2202/2203/2204/2205/2206/2207/2208/2209/2210/2211/2212/2201/2302/2303/2304/2305/2306/2307/2308/2309/2310/2311/2312/23
Ansatte

Placering i branchen

54 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i produktion af gas ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste21,2 mio. kr.Nr. 16 af 54
Bedre end 72 % af selskaberne i branchen
Egenkapital73 mio. kr.Nr. 14 af 54
Bedre end 75 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte12Nr. 43 af 54
Bedre end 21 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 5 mio. kr., resultat −1,9 mio. kr., egenkapital 39,3 mio. kr., 5 ansatte.

147 t.kr.718 t.kr.3,5 mio.17,1 mio.49,3 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 38 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.392af 69.742
Bedre end 98 %
Nr. 2.310af 69.964
Bedre end 97 %
Samme branche og under 20 ansatte47 selskaber i sammenligningen
Nr. 11af 47
Bedre end 78 %
Nr. 9af 47
Bedre end 83 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.688 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.891af 33.588
Bedre end 94 %
Nr. 896af 33.687
Bedre end 97 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.278af 66.379
Bedre end 97 %
Nr. 1.509af 66.505
Bedre end 98 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Produktion af gas
Bruttofortjeneste
  1. BioCirc Haderslev Biogas ApS21,2 mio. kr.
  2. Bigadan A/S83,7 mio. kr.
  3. BioCirc Vinkel Biogas ApS59,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. BioCirc Haderslev Biogas ApS−1,9 mio. kr.
  2. Bigadan A/S30,6 mio. kr.
  3. BioCirc Vinkel Biogas ApS14,6 mio. kr.
Egenkapital
  1. BioCirc Haderslev Biogas ApS73 mio. kr.
  2. Bigadan A/S320,3 mio. kr.
  3. BioCirc Vinkel Biogas ApS113,9 mio. kr.
Ansatte
  1. BioCirc Haderslev Biogas ApS12
  2. Bigadan A/S66
  3. BioCirc Vinkel Biogas ApS27

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • BioCirc Haderslev Go Green ApS100 %
BioCirc Haderslev Biogas ApS

Ledelse

2 aktive registreringer

Direktion

Direktion i BioCirc Haderslev Biogas ApS
NavnRolleTiltrådt
Flemming SørensenDirektør01.02.2024
Massimo FortiDirektør26.03.2024
Stiftere
Akset A/S
Tidligere ledelse (10)
Tidligere ledelse i BioCirc Haderslev Biogas ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Carsten Lund ThomsenBestyrelsesformand13.12.201825.01.2023
Jesper Barsøe BramDirektør13.12.201822.01.2020
Jesper Barsøe BramBestyrelsesmedlem13.12.201827.02.2019
Kristian Maan TokkesdalBestyrelsesmedlem13.12.201822.01.2020
Jon Erik Malthe-BruunBestyrelsesmedlem27.02.201925.01.2023
Jan Fensholt-HansenDirektør22.01.202002.09.2022
Jesper Barsøe BramBestyrelsesmedlem22.01.202013.11.2023
Jesper Barsøe BramDirektør02.09.202226.03.2024
Jon Erik Malthe-BruunBestyrelsesformand26.01.202313.11.2023
Carsten Lund ThomsenBestyrelsesmedlem26.01.202313.11.2023

Tegningsregel: Selskabet tegnes af direktionen i forening.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Hejsager Næsvej 137A
6100 Haderslev

Haderslev Kommune · Postnummer 6100

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
BioCirc Haderslev Biogas ApSHejsager Næsvej 137A, 6100 Haderslev121024218402

Formål

Selskabets formål er investering i og administration af biogasanlæg samt enhver virksomhed, der efter bestyrelsens skøn er beslægtet hermed.

Ændringer år for år

48 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Produktion af gas (352100)
20244 ændringerregnskab 1 · ledelse 3
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Massimo Forti tiltrådt som direktør
  • Jesper Barsøe Bram fratrådt som direktør
  • Flemming Sørensen tiltrådt som direktør
202312 ændringernavn 1 · ledelse 7 · ejerskab 3 · regnskab 1
  • Navn ændret fra Naturbiogas Sode A/S til BioCirc Haderslev Biogas ApS
  • Carsten Lund Thomsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jon Erik Malthe-Bruun fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jesper Barsøe Bram fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • BioCirc Haderslev Go Green ApS registreret som ejer (100 %)
  • GRARUP BYG ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Sode Landbrug ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Carsten Lund Thomsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jon Erik Malthe-Bruun tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jon Erik Malthe-Bruun fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten Lund Thomsen fratrådt som bestyrelsesformand
20223 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Jesper Barsøe Bram tiltrådt som direktør
  • Jan Fensholt-Hansen fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20213 ændringerejerskab 2 · regnskab 1
  • GRARUP BYG ApS registreret som ejer (20 %)
  • Bram I/S er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20205 ændringeradresse 1 · ledelse 4
  • Flyttet til Hejsager Næsvej 137A, 6100 Haderslev
  • Jesper Barsøe Bram tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Fensholt-Hansen tiltrådt som direktør
  • Kristian Maan Tokkesdal fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Barsøe Bram fratrådt som direktør
20199 ændringerejerskab 6 · adresse 1 · ledelse 2
  • Sode Landbrug ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • AKSET A/S er ikke længere registreret som ejer
  • MB MASKINHOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Bram I/S registreret som ejer (20 %)
  • AKSET A/S registreret som ejer (33,33 %)
  • AKSET A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Grarup Overby 31, 6100 Haderslev
  • Jon Erik Malthe-Bruun tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Barsøe Bram fratrådt som bestyrelsesmedlem
20189 ændringerejerskab 4 · stiftet 1 · ledelse 4
  • AKSET A/S registreret som ejer (50 %)
  • MB MASKINHOLDING ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • AKSET A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Registreret som Naturbiogas Sode A/S
  • Carsten Lund Thomsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kristian Maan Tokkesdal tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Barsøe Bram tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Barsøe Bram tiltrådt som direktør
  • AKSET A/S registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger