Berg Drift A/S

AktieselskabCVR 12934602RisskovAktiv

Berg Drift A/S er et aktieselskab i Risskov inden for anden finansiel formidling i.a.n., stiftet i 1989. Selskabet gik fra overskud i 2024 til et underskud på 1,9 mio. kr. i 2025. Egenkapitalen faldt til 4,3 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste7.352 kr.−100 % vs. 2024
Årets resultat−1,9 mio. kr.−137,3 % vs. 2024
Egenkapital4,3 mio. kr.−68,3 % vs. 2024
Ansatte2seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 100 % (2024 → 2025), til 7.352 kr.
  • Årets resultat gik fra et overskud på 5,1 mio. kr. til et underskud på 1,9 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen faldt 68 % (2024 → 2025), til 4,3 mio. kr.

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Berg Drift A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste17.34616.11314.91213.65723.5957−100 %
Driftsresultat (EBIT)1.4921.358−642−1416.959−2.542−136,5 %
Resultat før skat1.2401.153−926−1.0486.589−1.989−130,2 %
Årets resultat932893−732−1.0175.119−1.907−137,3 %
Aktiver i alt23.58124.20821.13414.12117.2435.819−66,3 %
Egenkapital11.12711.1219.3888.37113.4904.283−68,3 %
Gæld12.45413.08711.7455.7503.7531.536−59,1 %
Likvide beholdninger3.5594.6811.8171.21084810+865,3 %
Gns. antal ansatte29272725221−95,5 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−5 mio. kr.0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (739 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Egenkapitalen faldt markant

    Egenkapitalen faldt 68 % fra 2024 til 2025 (13,5 mio. kr. til 4,3 mio. kr.).

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen er faldet med mindst 30 % fra den forrige årsrapport, og den var positiv året før.

  • Færre ansatte

    Antal ansatte faldt 95 % fra 22 i 2024 til 1 i 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Antal ansatte ifølge årsrapporten er faldet med mindst 25 %, og var mindst 10 året før.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Berg Drift A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.10.2024 – 30.09.202513.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.10.2023 – 30.09.202401.05.2025SelskabetPDFXBRL
202301.10.2022 – 30.09.202322.01.2024SelskabetPDFXBRL
202201.10.2021 – 30.09.202224.01.2023SelskabetPDFXBRL
202101.10.2020 – 30.09.202106.12.2021SelskabetPDFXBRL
202001.10.2019 – 30.09.202018.12.2020SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05101520253009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

739 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i anden finansiel formidling i.a.n. ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste7.352 kr.Nr. 262 af 713
Bedre end 63 % af selskaberne i branchen
Egenkapital4,3 mio. kr.Nr. 466 af 739
Bedre end 37 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte2Nr. 295 af 739
Bedre end 60 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste −23.925 kr., resultat 174 t.kr., egenkapital 10,2 mio. kr., 1 ansatte.

100 t.kr.2,8 mio.77,4 mio.2,2 mia.19,8 mia.
Fordeling af bruttofortjeneste for 270 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 62.602af 69.742
Bedre end 10 %
Nr. 15.662af 69.964
Bedre end 78 %
Samme branche og under 20 ansatte699 selskaber i sammenligningen
Nr. 246af 676
Bedre end 64 %
Nr. 451af 699
Bedre end 36 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 9.333af 10.152
Bedre end 8 %
Nr. 6.498af 10.275
Bedre end 37 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 16.566af 17.786
Bedre end 7 %
Nr. 12.107af 18.024
Bedre end 33 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Anden finansiel formidling i.a.n.
Bruttofortjeneste
  1. Berg Drift A/S7.352 kr.
  2. Kirkbi A/S60 mia. kr.
  3. William Demant Invest A/S22 mia. kr.
Årets resultat
  1. Berg Drift A/S−1,9 mio. kr.
  2. Kirkbi A/S16,9 mia. kr.
  3. William Demant Invest A/S1,1 mia. kr.
Egenkapital
  1. Berg Drift A/S4,3 mio. kr.
  2. Kirkbi A/S151,9 mia. kr.
  3. William Demant Invest A/S31,6 mia. kr.
Ansatte
  1. Berg Drift A/S2
  2. Kirkbi A/S176
  3. William Demant Invest A/S14

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • N. Berg Holding ApS66,67 %
  • O. Berg Holding A/S10 %
Berg Drift A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Berg Drift A/S
NavnRolleTiltrådt
Nikolaj Salling BergAdm. direktør28.11.2018

Bestyrelse

Bestyrelse i Berg Drift A/S
NavnRolleTiltrådt
Nikolaj Salling BergBestyrelsesmedlem05.12.2006
Ole BergBestyrelsesformand28.11.2018
Grete BergBestyrelsesmedlem13.06.2024
Stiftere
A/S Pse Nr. 1680
Tidligere ledelse (10)
Tidligere ledelse i Berg Drift A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Ole Lykke RavnsboBestyrelsesformand01.03.198930.11.2015
Ole BergBestyrelsesmedlem01.03.198927.11.2018
Ole BergDirektør01.03.198928.11.2018
Per Emil Hasselbalch StakemannDirektør01.03.198910.10.1989
Preben Buur NielsenBestyrelsesmedlem01.03.198923.03.2004
Grete BergBestyrelsesmedlem23.03.200417.12.2020
Leif SchouBestyrelsesmedlem05.12.200613.06.2024
Erik Preben MejerBestyrelsesmedlem26.01.201613.06.2024
Leif SchouDirektør28.11.201803.02.2023
Ove TrankjærBestyrelsesmedlem18.06.202113.06.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Hyldevej 14
8240 Risskov

Aarhus Kommune · Postnummer 8240

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Berg Drift A/SHyldevej 14, 8240 Risskov21000470619

Formål

Selskabets formål er at drive produktions- og handelsvirksomhed

Ændringer år for år

52 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)
20248 ændringeradresse 1 · navn 1 · ledelse 4 · branche 1 · regnskab 1
  • Flyttet til Hyldevej 14, 8240 Risskov
  • Navn ændret fra METALWO A/S til Berg Drift A/S
  • Grete Berg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ove Trankjær fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Preben Mejer fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Leif Schou fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n. (649900)
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20233 ændringerledelse 1 · regnskab 1 · branche 1
  • Leif Schou fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Branche ændret til Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. (259900)
20221 ændringejerskab 1
  • L. SCHOU ApS er ikke længere registreret som ejer
20212 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Ove Trankjær tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20202 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Grete Berg fratrådt som bestyrelsesmedlem
20194 ændringerejerskab 4
  • N. BERG HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • O. BERG HOLDING A/S registreret som ejer (10 %)
  • N. BERG HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • O. BERG HOLDING A/S er ikke længere registreret som ejer
20185 ændringerledelse 5
  • Leif Schou tiltrådt som direktør
  • Nikolaj Salling Berg tiltrådt som adm. direktør
  • Ole Berg tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ole Berg fratrådt som direktør
  • Ole Berg fratrådt som bestyrelsesmedlem
20161 ændringledelse 1
  • Erik Preben Mejer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20151 ændringledelse 1
  • Ole Lykke Ravnsbo fratrådt som bestyrelsesformand
20084 ændringerejerskab 3 · branche 1
  • N. BERG HOLDING ApS registreret som ejer (20 %)
  • L. SCHOU ApS registreret som ejer (20 %)
  • O. BERG HOLDING A/S registreret som ejer (50 %)
  • Branche ændret til Fremstilling af andre plastprodukter (222900)
20063 ændringerledelse 2 · kapital 1
  • Leif Schou tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nikolaj Salling Berg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 1.000.000 DKK til 1.668.000 DKK
20042 ændringerledelse 2
  • Grete Berg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Preben Buur Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20011 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Fremstilling af andre plastprodukter i øvrigt (252490)
20001 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra METALWO AF 1994 A/S til METALWO A/S
19942 ændringernavn 1 · kapital 1
  • Navn ændret fra TONICO ApS til METALWO AF 1994 A/S
  • Selskabskapital ændret fra 160.000 DKK til 1.000.000 DKK
19911 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 160.000 DKK
19898 ændringernavn 1 · ledelse 6 · stiftet 1
  • Navn ændret fra ApS SPKR 4 NR. 2366 til TONICO ApS
  • Per Emil Hasselbalch Stakemann fratrådt som direktør
  • Registreret som ApS SPKR 4 NR. 2366
  • Preben Buur Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Berg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Emil Hasselbalch Stakemann tiltrådt som direktør
  • Ole Berg tiltrådt som direktør
  • Ole Lykke Ravnsbo tiltrådt som bestyrelsesformand

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger