Arkinord A/S

AktieselskabCVR 29220468FrederikshavnAktiv

Arkinord A/S er et aktieselskab i Frederikshavn inden for arkitektaktiviteter, stiftet i 2006. Egenkapitalen var negativ ved udgangen af 2025 (−1,1 mio. kr.). Selskabet gik fra overskud i 2024 til et underskud på 3,4 mio. kr. i 2025. Med 14 ansatte er selskabet omkring 5 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste4,4 mio. kr.−56 % vs. 2024
Årets resultat−3,4 mio. kr.−2.404,9 % vs. 2024
Egenkapital−1,1 mio. kr.−145,1 % vs. 2024
Ansatte14seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 56 % (2024 → 2025), til 4,4 mio. kr.
  • Årets resultat gik fra et overskud på 147 t.kr. til et underskud på 3,4 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen blev negativ: −1,1 mio. kr. (2024 → 2025).

Ansatte

  • 2 færre ansatte end for et år siden: 14 (08/2026) mod 16 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye ejere registreret: MP Holding Skagen ApS (01.12.2024).
  • Ikke længere registreret som ejer: MP Holding Skagen ApS (30.11.2024).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Arkitektaktiviteter (711100)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−4 mio. kr.−3 mio. kr.−2 mio. kr.−1 mio. kr.0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Arkinord A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste9.82710.36810.61811.5879.8984.356−56 %
Driftsresultat (EBIT)1.6261.3291.568675382−3.914−1.125,1 %
Resultat før skat1.6701.5751.679609136−4.381−3.323 %
Årets resultat1.3081.2691.351511147−3.387−2.404,9 %
Aktiver i alt8.7358.97511.37912.02613.67911.642−14,9 %
Egenkapital2.8442.8433.1442.5182.334−1.053−145,1 %
Gæld3.9743.8425.8606.9708.74511.021+26 %
Likvide beholdninger2.0071700000 %
Gns. antal ansatte161718211614−12,5 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (604 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Negativ egenkapital

    Egenkapitalen var −1,1 mio. kr. ved udgangen af 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen i seneste årsrapport er under nul.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Arkinord A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.07.2024 – 30.06.202513.01.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.07.2023 – 30.06.202421.11.2024SelskabetPDFXBRL
202301.07.2022 – 30.06.202304.12.2023SelskabetPDFXBRL
202201.07.2021 – 30.06.202223.09.2022SelskabetPDFXBRL
202101.07.2020 – 30.06.202105.11.2021SelskabetPDFXBRL
202001.07.2019 – 30.06.202019.09.2020SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
051015202509/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

604 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i arkitektaktiviteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste4,4 mio. kr.Nr. 207 af 604
Bedre end 66 % af selskaberne i branchen
Egenkapital−1,1 mio. kr.Nr. 594 af 604
Bedre end 2 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte14Nr. 107 af 604
Bedre end 82 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,4 mio. kr., resultat 219 t.kr., egenkapital 992 t.kr., 3 ansatte.

100 t.kr.764 t.kr.5,8 mio.44,5 mio.172,6 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 586 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 15.630af 69.742
Bedre end 78 %
Nr. 67.244af 69.964
Bedre end 4 %
Samme branche og under 20 ansatte517 selskaber i sammenligningen
Nr. 120af 517
Bedre end 77 %
Nr. 509af 517
Bedre end 2 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 10.606af 24.787
Bedre end 57 %
Nr. 24.214af 24.905
Bedre end 3 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 12.489af 17.786
Bedre end 30 %
Nr. 17.388af 18.024
Bedre end 4 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Arkitektaktiviteter
Bruttofortjeneste
  1. Arkinord A/S4,4 mio. kr.
  2. Arkitema K/S339,8 mio. kr.
  3. Bjarke Ingels Group A/S325,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. Arkinord A/S−3,4 mio. kr.
  2. Arkitema K/S−1,3 mio. kr.
  3. Bjarke Ingels Group A/S89,1 mio. kr.
Egenkapital
  1. Arkinord A/S−1,1 mio. kr.
  2. Arkitema K/S45,9 mio. kr.
  3. Bjarke Ingels Group A/S514,2 mio. kr.
Ansatte
  1. Arkinord A/S14
  2. Arkitema K/S347
  3. Bjarke Ingels Group A/S312

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Kim Bæk Holding ApS25 %
  • KSP Holding, Aalborg ApS25 %
  • STA Holding, Aalborg ApS25 %
  • MP Holding Skagen ApS15 %
Arkinord A/S

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Arkinord A/S
NavnRolleTiltrådt
Kim BækDirektør08.10.2008

Bestyrelse

Bestyrelse i Arkinord A/S
NavnRolleTiltrådt
Kim BækBestyrelsesmedlem01.01.2006
Anne Kirstine TrudslevBestyrelsesformand01.11.2021
Kim Steen PedersenNæstformand09.01.2024
Mads Margon Wierenfeldt PoulsenBestyrelsesmedlem09.01.2024
Stiftere
J.t.j 2000 ApS, C.f. 2000 ApS, A.n.h. 2000 ApS, L.a. 2005 ApS, Frank Svendsen Holding ApS, Kim Bæk Holding ApS
Tidligere ledelse (10)
Tidligere ledelse i Arkinord A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Lasse Preben AndersenBestyrelsesmedlem01.01.200608.10.2008
Lasse Preben AndersenDirektør01.01.200608.10.2008
Arne Nielsen HavBestyrelsesmedlem01.01.200616.09.2019
Jørgen Toft JensenBestyrelsesmedlem01.01.200629.08.2014
Mogens Christian PedersenBestyrelsesmedlem01.01.200621.11.2012
Frank SvendsenBestyrelsesformand01.01.200601.11.2021
Carsten FromBestyrelsesmedlem01.01.200629.08.2014
Jørn Casper SørensenBestyrelsesmedlem14.11.200721.11.2012
Kim Steen PedersenBestyrelsesmedlem11.10.201808.01.2024
Anne Kirstine TrudslevBestyrelsesmedlem16.11.201831.10.2021

Tegningsregel: Selskabet tegnes af et medlem af bestyrelsen i forening med en direktør eller to medlemmer af bestyrelsen.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Havnepladsen 5B
9900 Frederikshavn

Frederikshavn Kommune · Postnummer 9900

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
ARKINORD A/SHavnepladsen 5B, 9900 Frederikshavn141002001921

Formål

Selskabets formål er drift af arkitektvirksomhed og dermed forbunden virksomhed.

Ændringer år for år

59 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Arkitektaktiviteter (711100)
202413 ændringerejerskab 9 · regnskab 1 · ledelse 3
  • MP Holding Skagen ApS registreret som ejer (15 %)
  • MP Holding Skagen ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Mads Margon Wierenfeldt Poulsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Steen Pedersen tiltrådt som næstformand
  • Kim Steen Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • MP Holding Skagen ApS registreret som ejer (10 %)
  • STA Holding, Aalborg ApS registreret som ejer (25 %)
  • KSP Holding, Aalborg ApS registreret som ejer (25 %)
  • KIM BÆK HOLDING ApS registreret som ejer (25 %)
  • STA Holding, Aalborg ApS er ikke længere registreret som ejer
  • KSP Holding, Aalborg ApS er ikke længere registreret som ejer
  • KIM BÆK HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20214 ændringerregnskab 1 · ledelse 3
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Anne Kirstine Trudslev tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Frank Svendsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Anne Kirstine Trudslev fratrådt som bestyrelsesmedlem
20202 ændringerejerskab 1 · regnskab 1
  • FRANK SVENDSEN HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20192 ændringerledelse 1 · ejerskab 1
  • Arne Nielsen Hav fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • A.N.H. 2000 ApS er ikke længere registreret som ejer
201810 ændringerejerskab 7 · adresse 1 · ledelse 2
  • FRANK SVENDSEN HOLDING ApS registreret som ejer (10 %)
  • STA Holding, Aalborg ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • FRANK SVENDSEN HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Havnepladsen 5B, 9900 Frederikshavn
  • Anne Kirstine Trudslev tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Steen Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • KSP Holding, Aalborg ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • A.N.H. 2000 ApS registreret som ejer (10 %)
  • KSP Holding, Aalborg ApS er ikke længere registreret som ejer
  • A.N.H. 2000 ApS er ikke længere registreret som ejer
20171 ændringejerskab 1
  • KSP Holding, Aalborg ApS registreret som ejer (10 %)
20145 ændringerejerskab 3 · ledelse 2
  • FRANK SVENDSEN HOLDING ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • KIM BÆK HOLDING ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • A.N.H. 2000 ApS registreret som ejer (20 %)
  • Carsten From fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Toft Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20122 ændringerledelse 2
  • Jørn Casper Sørensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mogens Christian Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20091 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 1.800.000 DKK til 1.530.000 DKK
20084 ændringeradresse 1 · ledelse 3
  • Flyttet til Havnepladsen 5, b, 9900 Frederikshavn
  • Kim Bæk tiltrådt som direktør
  • Lasse Preben Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lasse Preben Andersen fratrådt som direktør
20071 ændringledelse 1
  • Jørn Casper Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
200610 ændringernavn 1 · stiftet 1 · ledelse 8
  • Navn ændret fra ARKITEKTFIRMAET JØRGEN OG LASSE ANDERSEN ARKITEKTER M.A.A. OG CROQUIS ARKITEKTER A/S til ARKINORD A/S
  • Registreret som ARKITEKTFIRMAET JØRGEN OG LASSE ANDERSEN ARKITEKTER M.A.A. OG CROQUIS ARKITEKTER A/S
  • Lasse Preben Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten From tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Frank Svendsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kim Bæk tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mogens Christian Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Toft Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Arne Nielsen Hav tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lasse Preben Andersen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme branche i Frederikshavn

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger