Antire ApS

AnpartsselskabCVR 32339263Aarhus NAktiv

Antire ApS er et anpartsselskab i Aarhus N inden for computerprogrammering, stiftet i 2013. Årets resultat faldt 78 % fra 2024 til 2025 og endte på 1,4 mio. kr. Med 27 ansatte er selskabet omkring 7 gange større end medianen i branchen. Egenkapitalen faldt til 10,4 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste29,1 mio. kr.+21,2 % vs. 2024
Årets resultat1,4 mio. kr.−78,2 % vs. 2024
Egenkapital10,4 mio. kr.−20 % vs. 2024
Ansatte27seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 21 % (2024 → 2025), til 29,1 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 78 % (2024 → 2025), til 1,4 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 20 % (2024 → 2025), til 10,4 mio. kr.

Ansatte

  • 4 færre ansatte end for et år siden: 27 (08/2026) mod 31 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Mats Foss Knutsen (bestyrelsesformand, 01.09.2026) og Vidar Andre Løken (bestyrelsesformand, 08.08.2025).
  • Fratrådt: Morten Kvistgaard Nielsen (direktør, 08.08.2025), Steffen Rosager Duve (direktør, 08.08.2025) og Stefan Wichmann (direktør, 08.08.2025) (+1).
  • Nye ejere registreret: Antire Danmark ApS (08.08.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: Steffen Duve Holding ApS (08.08.2025), Arosii A/S (08.08.2025) og Stefan Wichmann (08.08.2025) (+1).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 16.03.2026: Navn ændret fra Minds and Co. ApS til Antire ApS

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Antire ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste11.60712.60914.40622.35623.97829.072+21,2 %
Driftsresultat (EBIT)–2.7505.7109.5267.4111.314−82,3 %
Resultat før skat3.3312.7215.6629.7778.0191.684−79 %
Årets resultat2.6072.1204.4887.7326.4291.401−78,2 %
Aktiver i alt9.55911.18510.50819.18918.43116.671−9,5 %
Egenkapital4.1715.2907.7796.59213.02210.422−20 %
Gæld5.3895.8942.71612.5835.2906.152+16,3 %
Likvide beholdninger9084302625.4493.0852.185−29,2 %
Gns. antal ansatte141616212529+16 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.661 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Antire ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.10.2024 – 31.12.202522.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.10.2023 – 30.09.202420.03.2025SelskabetPDFXBRL
202301.10.2022 – 30.09.202315.03.2024SelskabetPDFXBRL
202201.10.2021 – 30.09.202213.03.2023SelskabetPDFXBRL
202101.10.2020 – 30.09.202128.02.2022SelskabetPDFXBRL
202001.10.2019 – 30.09.202016.03.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0510152025303509/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

1.661 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i computerprogrammering ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste29,1 mio. kr.Nr. 173 af 1.656
Bedre end 90 % af selskaberne i branchen
Egenkapital10,4 mio. kr.Nr. 268 af 1.661
Bedre end 84 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte27Nr. 182 af 1.661
Bedre end 89 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,6 mio. kr., resultat 93.491 kr., egenkapital 1 mio. kr., 4 ansatte.

100 t.kr.978 t.kr.9,6 mio.93,7 mio.428,6 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 1.474 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.425af 9.892
Bedre end 86 %
Nr. 3.012af 9.922
Bedre end 70 %
Samme branche og 20–49 ansatte183 selskaber i sammenligningen
Nr. 61af 182
Bedre end 67 %
Nr. 78af 183
Bedre end 58 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.679 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.323af 33.579
Bedre end 96 %
Nr. 3.644af 33.678
Bedre end 89 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.500af 66.379
Bedre end 98 %
Nr. 6.669af 66.505
Bedre end 90 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Computerprogrammering
Bruttofortjeneste
  1. Antire ApS29,1 mio. kr.
  2. Stibo Systems A/S916,6 mio. kr.
  3. Trackunit ApS897,1 mio. kr.
Årets resultat
  1. Antire ApS1,4 mio. kr.
  2. Stibo Systems A/S155,9 mio. kr.
  3. Trackunit ApS206,3 mio. kr.
Egenkapital
  1. Antire ApS10,4 mio. kr.
  2. Stibo Systems A/S309,7 mio. kr.
  3. Trackunit ApS1,7 mia. kr.
Ansatte
  1. Antire ApS27
  2. Stibo Systems A/S201
  3. Trackunit ApS249

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Antire Danmark ApS100 %
Antire ApS

Ledelse

2 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Antire ApS
NavnRolleTiltrådt
Jesper Lund ChristensenDirektør07.03.2024

Bestyrelse

Bestyrelse i Antire ApS
NavnRolleTiltrådt
Mats Foss KnutsenBestyrelsesformand01.09.2026
Stiftere
Arosii A/S
Tidligere ledelse (6)
Tidligere ledelse i Antire ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Morten Kvistgaard NielsenDirektør27.06.201308.08.2025
Steffen Rosager DuveDirektør01.10.201308.08.2025
Helge JensenDirektør01.10.201330.06.2019
Ulrik Husted HenriksenDirektør17.11.201401.06.2016
Stefan WichmannDirektør07.03.202408.08.2025
Vidar Andre LøkenBestyrelsesformand08.08.202501.09.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af direktøren i forening med et bestyrelsesmedlem

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Åbogade 15
8200 Aarhus N

Aarhus Kommune · Postnummer 8200

Andre selskaber på adressen (8)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Antire ApSÅbogade 15, 8200 Aarhus N271018597043

Formål

Selskabets formål er at udvikle og sælge IT programmer og løsninger samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed.

Ændringer år for år

51 registrerede hændelser
20264 ændringerledelse 2 · regnskab 1 · navn 1
  • Mats Foss Knutsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Vidar Andre Løken fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Navn ændret fra Minds and Co. ApS til Antire ApS
202510 ændringerledelse 4 · ejerskab 5 · regnskab 1
  • Vidar Andre Løken tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Stefan Wichmann fratrådt som direktør
  • Steffen Rosager Duve fratrådt som direktør
  • Morten Kvistgaard Nielsen fratrådt som direktør
  • Antire Danmark ApS registreret som ejer (100 %)
  • Jesper Lund Christensen Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Stefan Wichmann er ikke længere registreret som ejer
  • AROSII A/S er ikke længere registreret som ejer
  • STEFFEN DUVE HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20244 ændringernavn 1 · regnskab 1 · ledelse 2
  • Navn ændret fra SCADA MINDS ApS til Minds and Co. ApS
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Stefan Wichmann tiltrådt som direktør
  • Jesper Lund Christensen tiltrådt som direktør
20232 ændringerejerskab 1 · regnskab 1
  • Jesper Lund Christensen Holding ApS registreret som ejer (5 %)
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20222 ændringerejerskab 1 · regnskab 1
  • Stefan Wichmann registreret som ejer (5 %)
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20201 ændringfusion 1
  • Fusion registreret i CVR
20196 ændringerejerskab 5 · ledelse 1
  • AROSII A/S registreret som ejer (33,33 %)
  • STEFFEN DUVE HOLDING ApS registreret som ejer (50 %)
  • SLOG ApS er ikke længere registreret som ejer
  • AROSII A/S er ikke længere registreret som ejer
  • STEFFEN DUVE HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Helge Jensen fratrådt som direktør
20168 ændringerejerskab 7 · ledelse 1
  • AROSII A/S registreret som ejer (33,33 %)
  • SLOG ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • STEFFEN DUVE HOLDING ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • SLOG ApS er ikke længere registreret som ejer
  • AROSII A/S er ikke længere registreret som ejer
  • STEFFEN DUVE HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • PLUT ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Ulrik Husted Henriksen fratrådt som direktør
20146 ændringerkapital 1 · ledelse 1 · ejerskab 4
  • Selskabskapital ændret fra 90.000 DKK til 120.000 DKK
  • Ulrik Husted Henriksen tiltrådt som direktør
  • SLOG ApS registreret som ejer (25 %)
  • PLUT ApS registreret som ejer (25 %)
  • AROSII A/S registreret som ejer (25 %)
  • STEFFEN DUVE HOLDING ApS registreret som ejer (25 %)
20137 ændringeradresse 1 · branche 1 · ledelse 3 · kapital 1 · stiftet 1
  • Flyttet til Åbogade 15, 8200 Aarhus N
  • Branche ændret til Computerprogrammering (620100)
  • Helge Jensen tiltrådt som direktør
  • Steffen Rosager Duve tiltrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 90.000 DKK
  • Registreret som SCADA MINDS ApS
  • Morten Kvistgaard Nielsen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger