Alsiano A/S

AktieselskabCVR 87584828BirkerødAktiv

Alsiano A/S er et aktieselskab i Birkerød inden for engroshandel med kemiske produkter, stiftet i 1978. Årets resultat faldt 17 % fra 2024 til 2025 og endte på 9,9 mio. kr. Med 21 ansatte er selskabet omkring 4 gange større end medianen i branchen. Bruttofortjenesten ligger over 84 % af branchens selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste24,4 mio. kr.−7,2 % vs. 2024
Årets resultat9,9 mio. kr.−16,9 % vs. 2024
Egenkapital28,1 mio. kr.−6,8 % vs. 2024
Ansatte21seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 7 % (2024 → 2025), til 24,4 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 17 % (2024 → 2025), til 9,9 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 7 % (2024 → 2025), til 28,1 mio. kr.

Ansatte

  • 2 flere ansatte end for et år siden: 21 (07/2026) mod 19 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye ejere registreret: EBC Holding 2019 ApS (15.07.2026).
  • Ikke længere registreret som ejer: Provinord A/S (15.07.2026).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Alsiano A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste19.14622.80223.04227.08526.33024.431−7,2 %
Driftsresultat (EBIT)6.1419.20010.12113.09711.87810.306−13,2 %
Resultat før skat8.08211.14011.18815.18615.07512.144−19,4 %
Årets resultat6.8149.1598.99612.37711.8859.881−16,9 %
Aktiver i alt42.55652.23958.39955.07259.43364.874+9,2 %
Egenkapital19.48423.02123.91928.30430.13828.080−6,8 %
Gæld23.07229.21934.48026.76829.29536.795+25,6 %
Likvide beholdninger1.6473.9787.1255.22811.2945.343−52,7 %
Gns. antal ansatte1818171718180 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (95 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Alsiano A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202515.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202425.05.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202306.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202211.05.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202113.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202031.05.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
051015202507/2308/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

95 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med kemiske produkter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste24,4 mio. kr.Nr. 16 af 95
Bedre end 84 % af selskaberne i branchen
Egenkapital28,1 mio. kr.Nr. 20 af 95
Bedre end 80 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte21Nr. 19 af 95
Bedre end 81 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6,3 mio. kr., resultat 1,2 mio. kr., egenkapital 5,6 mio. kr., 5 ansatte.

100 t.kr.696 t.kr.4,8 mio.33,7 mio.122,8 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 94 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.025af 9.892
Bedre end 80 %
Nr. 1.256af 9.922
Bedre end 87 %
Samme branche og 20–49 ansatte12 selskaber i sammenligningen
Nr. 9af 12
Bedre end 27 %
Nr. 11af 12
Bedre end 9 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.453af 10.152
Bedre end 76 %
Nr. 2.856af 10.275
Bedre end 72 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.110af 17.786
Bedre end 71 %
Nr. 5.117af 18.024
Bedre end 72 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med kemiske produkter
Bruttofortjeneste
  1. Alsiano A/S24,4 mio. kr.
  2. Basf A/S234,4 mio. kr.
  3. Yara Danmark A/S226,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. Alsiano A/S9,9 mio. kr.
  2. Basf A/S31 mio. kr.
  3. Yara Danmark A/S439,3 mio. kr.
Egenkapital
  1. Alsiano A/S28,1 mio. kr.
  2. Basf A/S395,3 mio. kr.
  3. Yara Danmark A/S576,9 mio. kr.
Ansatte
  1. Alsiano A/S21
  2. Basf A/S199
  3. Yara Danmark A/S30

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Anders Hager Holding ApS25 %
  • EBC Holding 2019 ApS66,67 %
Alsiano A/S
Datterselskaber og ejerandele

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Alsiano A/S
NavnRolleTiltrådt
Anders HagerAdm. direktør06.12.2018

Bestyrelse

Bestyrelse i Alsiano A/S
NavnRolleTiltrådt
Erik Bang ChristensenBestyrelsesformand01.08.2001
Søren JansenNæstformand28.09.2010
Niels Bang ChristensenBestyrelsesmedlem02.01.2015
Claus LønborgBestyrelsesmedlem18.11.2015
Revisor
Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab
Tidligere ledelse (14)
Tidligere ledelse i Alsiano A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Stig Lundegaard AndersenDirektør01.06.197802.01.1990
Torsten BlichertBestyrelsesmedlem20.05.199722.12.2000
Dan Folke BennikeBestyrelsesmedlem20.05.199731.12.2004
Erik Bang ChristensenDirektør01.08.200101.08.2001
Jens Terkel Lund-NielsenBestyrelsesmedlem17.08.200125.06.2005
Tyge KorsgaardBestyrelsesmedlem20.01.200431.12.2004
Anne Marie ChristensenBestyrelsesmedlem25.06.200514.10.2005
John Christian AastedBestyrelsesmedlem14.10.200519.03.2010
Lars Anders Almblom JørgensenBestyrelsesmedlem01.06.200630.06.2011
Gitte SchjøtzBestyrelsesmedlem28.09.201016.09.2013
Jens Axel HummeluhrAdm. direktør01.08.201106.12.2018
Anders HagerDirektør01.08.201105.12.2018
Jørgen Groth DirksenBestyrelsesmedlem01.10.201201.04.2022
Hans-Henrik WengelDirektør21.09.201513.06.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsens formand alene eller af to medlemmmer af bestyrelsen i forening eller af et medlem af bestyrelsen i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Blokken 21
3460 Birkerød

Rudersdal Kommune · Postnummer 3460

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
ALSIANO A/SBlokken 21, 3460 Birkerød201002774431

Formål

Selskabets formål er at drive fabrikation, handel og servicevirksomhed

Ændringer år for år

54 registrerede hændelser
20263 ændringerejerskab 2 · regnskab 1
  • EBC Holding 2019 ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • PROVINORD A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20242 ændringerledelse 1 · regnskab 1
  • Hans-Henrik Wengel fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20222 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Jørgen Groth Dirksen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20183 ændringerledelse 3
  • Anders Hager tiltrådt som adm. direktør
  • Jens Axel Hummeluhr fratrådt som adm. direktør
  • Anders Hager fratrådt som direktør
20154 ændringerledelse 3 · ejerskab 1
  • Claus Lønborg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans-Henrik Wengel tiltrådt som direktør
  • Anders Hager Holding ApS registreret som ejer (25 %)
  • Niels Bang Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20132 ændringerledelse 1 · branche 1
  • Gitte Schjøtz fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Engroshandel med kemiske produkter (467500)
20121 ændringledelse 1
  • Jørgen Groth Dirksen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20113 ændringerledelse 3
  • Jens Axel Hummeluhr tiltrådt som adm. direktør
  • Anders Hager tiltrådt som direktør
  • Lars Anders Almblom Jørgensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20103 ændringerledelse 3
  • Gitte Schjøtz tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Jansen tiltrådt som næstformand
  • John Christian Aasted fratrådt som bestyrelsesmedlem
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Blokken 21, 3460 Birkerød
20061 ændringledelse 1
  • Lars Anders Almblom Jørgensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20054 ændringerledelse 4
  • John Christian Aasted tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne Marie Christensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne Marie Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Terkel Lund-Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20043 ændringerledelse 3
  • Tyge Korsgaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dan Folke Bennike fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tyge Korsgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20014 ændringerledelse 4
  • Jens Terkel Lund-Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Bang Christensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Erik Bang Christensen tiltrådt som direktør
  • Erik Bang Christensen fratrådt som direktør
20003 ændringerledelse 1 · kapital 1 · ejerskab 1
  • Torsten Blichert fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 1.000.000 DKK
  • PROVINORD A/S registreret som ejer (66,67 %)
19973 ændringernavn 1 · ledelse 2
  • Navn ændret fra TKT ApS til ALSIANO A/S
  • Dan Folke Bennike tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Torsten Blichert tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19961 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 100.000 DKK til 500.000 DKK
19921 ændringstatus 1
  • Status ændret til normal
19903 ændringernavn 1 · kapital 1 · ledelse 1
  • Navn ændret fra PRIMEX PLASTIC ApS til TKT ApS
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 100.000 DKK
  • Stig Lundegaard Andersen fratrådt som direktør
19881 ændringstatus 1
  • Status ændret til under konkurs
19871 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 0 DKK til 80.000 DKK
19782 ændringerstiftet 1 · ledelse 1
  • Registreret som PRIMEX PLASTIC ApS
  • Stig Lundegaard Andersen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme branche i Rudersdal

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger