Ah Diagnostics A/S

AktieselskabCVR 26718023TilstAktiv

Ah Diagnostics A/S er et aktieselskab i Tilst inden for engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler, stiftet i 2002. Årets resultat faldt 39 % fra 2024 til 2025 og endte på 1,4 mio. kr. Med 30 ansatte er selskabet omkring 3 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste21,1 mio. kr.−36,9 % vs. 2024
Årets resultat1,4 mio. kr.−39,1 % vs. 2024
Egenkapital15,9 mio. kr.−2,3 % vs. 2024
Ansatte30seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 37 % (2024 → 2025), til 21,1 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 39 % (2024 → 2025), til 1,4 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 2 % (2024 → 2025), til 15,9 mio. kr.

Ansatte

  • 1 færre ansatte end for et år siden: 30 (08/2026) mod 31 (08/2025).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Ah Diagnostics A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste28.23651.94842.79636.94333.37621.071−36,9 %
Driftsresultat (EBIT)12.66518.5488.7301.9543.719−10−100,3 %
Resultat før skat17.41518.1508.2052.5823.5341.510−57,3 %
Årets resultat14.49214.5426.0871.5782.3801.449−39,1 %
Aktiver i alt60.24156.21551.18238.37536.62133.908−7,4 %
Egenkapital26.39616.52317.73715.65516.25415.873−2,3 %
Gæld33.84539.69233.12622.59420.15617.934−11 %
Likvide beholdninger20.85716.05412.3129.68212.5903.456−72,5 %
Gns. antal ansatte294545494129−29,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (232 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Færre ansatte

    Antal ansatte faldt 29 % fra 41 i 2024 til 29 i 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Antal ansatte ifølge årsrapporten er faldet med mindst 25 %, og var mindst 10 året før.

  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Ah Diagnostics A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202527.03.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202407.05.2025KoncernenPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202304.04.2024KoncernenPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202212.04.2023KoncernenPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202110.04.2022KoncernenPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202029.03.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0510152025303509/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

232 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste21,1 mio. kr.Nr. 93 af 232
Bedre end 60 % af selskaberne i branchen
Egenkapital15,9 mio. kr.Nr. 103 af 232
Bedre end 56 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte30Nr. 56 af 232
Bedre end 76 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 11,2 mio. kr., resultat 1,8 mio. kr., egenkapital 9,6 mio. kr., 9 ansatte.

100 t.kr.1,4 mio.19,1 mio.263,2 mio.1,5 mia.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 225 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.624af 9.892
Bedre end 73 %
Nr. 2.128af 9.922
Bedre end 79 %
Samme branche og 20–49 ansatte47 selskaber i sammenligningen
Nr. 41af 47
Bedre end 13 %
Nr. 39af 47
Bedre end 17 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.237af 24.787
Bedre end 87 %
Nr. 5.099af 24.905
Bedre end 80 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.708af 17.786
Bedre end 68 %
Nr. 7.011af 18.024
Bedre end 61 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler
Bruttofortjeneste
  1. Ah Diagnostics A/S21,1 mio. kr.
  2. Ambu A/S3,6 mia. kr.
  3. Stada Nordic ApS687 mio. kr.
Årets resultat
  1. Ah Diagnostics A/S1,4 mio. kr.
  2. Ambu A/S609 mio. kr.
  3. Stada Nordic ApS54,6 mio. kr.
Egenkapital
  1. Ah Diagnostics A/S15,9 mio. kr.
  2. Ambu A/S6 mia. kr.
  3. Stada Nordic ApS346,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Ah Diagnostics A/S30
  2. Ambu A/S619
  3. Stada Nordic ApS51

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Dominique Dutscher SAS100 %
Ah Diagnostics A/S

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Ah Diagnostics A/S
NavnRolleTiltrådt
Helle Vibeke ZachoAdm. direktør31.03.2023

Bestyrelse

Bestyrelse i Ah Diagnostics A/S
NavnRolleTiltrådt
Dominique Etienne WenckerBestyrelsesmedlem20.07.2021
Patrick Charles Francois Robert HartmannBestyrelsesmedlem20.07.2021
Niels Stampe RüdigerBestyrelsesformand31.03.2023
Helle Vibeke ZachoBestyrelsesmedlem31.03.2023
Stiftere
Asger Bach-Larsen
Tidligere ledelse (11)
Tidligere ledelse i Ah Diagnostics A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Mogens BirkebækBestyrelsesmedlem27.06.200231.03.2011
Niels Stampe RüdigerDirektør27.06.200231.03.2023
Asger Bach-LarsenBestyrelsesmedlem27.06.200231.03.2011
Jørgen LægaardBestyrelsesformand20.11.200623.04.2012
Helle SørensenBestyrelsesmedlem20.11.200631.03.2023
Niels Stampe RüdigerBestyrelsesmedlem14.12.200630.03.2023
Kurt Sigurd ToftBestyrelsesmedlem31.03.201101.05.2014
Jørn Kildegaard AndersenBestyrelsesformand23.04.201231.03.2023
Thomas KnudsenBestyrelsesmedlem17.12.201201.10.2013
Peter Halkjær-KnudsenBestyrelsesmedlem26.11.201330.06.2017
Jørgen Gylling PoulsenBestyrelsesmedlem25.09.201731.03.2023

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør sammen med bestyrelsesformanden, af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening, eller af den samlede bestyrelse

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Gammel Viborgvej 11A
8381 Tilst

Aarhus Kommune · Postnummer 8381

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
AH DIAGNOSTICS A/SGammel Viborgvej 11A, 8381 Tilst301009241066

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed med handel med varer og instrumenter samt at udøve service og rådgivningsvirksomhed til kunder indenfor Life-Science og Diagnostik samt enhver virksomhed, der efter bestyrelsens skøn står i forbindelse hermed.

Ændringer år for år

41 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20239 ændringerregnskab 1 · ledelse 8
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Niels Stampe Rüdiger tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Helle Vibeke Zacho tiltrådt som adm. direktør
  • Helle Vibeke Zacho tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Gylling Poulsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Kildegaard Andersen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Helle Sørensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Stampe Rüdiger fratrådt som direktør
  • Niels Stampe Rüdiger fratrådt som bestyrelsesmedlem
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20216 ændringerledelse 2 · ejerskab 3 · regnskab 1
  • Patrick Charles Francois Robert Hartmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dominique Etienne Wencker tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dominique Dutscher SAS registreret som ejer (100 %)
  • NSR HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • HELLE SØRENSEN INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20173 ændringerledelse 2 · adresse 1
  • Jørgen Gylling Poulsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Halkjær-Knudsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Gammel Viborgvej 11A, 8381 Tilst
20143 ændringerledelse 1 · ejerskab 2
  • Kurt Sigurd Toft fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • NSR HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • HELLE SØRENSEN INVEST ApS registreret som ejer (20 %)
20132 ændringerledelse 2
  • Peter Halkjær-Knudsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Knudsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20123 ændringerledelse 3
  • Thomas Knudsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Kildegaard Andersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jørgen Lægaard fratrådt som bestyrelsesformand
20113 ændringerledelse 3
  • Kurt Sigurd Toft tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Asger Bach-Larsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mogens Birkebæk fratrådt som bestyrelsesmedlem
20063 ændringerledelse 3
  • Niels Stampe Rüdiger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Lægaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Helle Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20031 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 1.000.000 DKK
20024 ændringerstiftet 1 · ledelse 3
  • Registreret som AH DIAGNOSTICS A/S
  • Niels Stampe Rüdiger tiltrådt som direktør
  • Asger Bach-Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mogens Birkebæk tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger